Czy płeć determinuje stopień skłonności do hazardu?

Hazard i żądza pieniądza są tak stare jak świat. Większość osób gra z chęci odniesienia sukcesu i zysków, dla zabicia nudy lub ze względów towarzyskich. Czy płeć determinuje stopień skłonności do hazardu? Czego w grach hazardowych szukają mężczyźni oraz płeć piękna?
ckm.jpg


Z badań kanadyjskich naukowców wynika, że kobiety wybierając gry hazard, kierują się w pierwszej kolejności potrzebami towarzyskimi. Stąd najczęściej wybierają gry o mniejszym stopniu ryzyka, z możliwością kontaktu z innymi osobami (np. w kasynach naziemnych). Wśród kobiet największą popularnością cieszą się gry z mniejszą rolą umiejętności, np. bingo, loterie, zdrapki czy automaty. Część kobiet wybiera hazard jako formę ucieczki od rzeczywistości i otaczających problemów.

Mężczyźni z kolei kierują się w pierwszej kolejności chęcią zysku i wybierają bardziej ryzykowne odmiany hazardu, chcąc udowodnić swoją męskość. Mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet, najczęściej wybierają gry z elementem umiejętności. Wierzą, bowiem, że mają pewną kontrolę nad aktywnością hazardową. Stąd duża popularność zakładów bukmacherów, pokera czy liczenia kart w blackjacku.

Rywalizacja napędza mężczyzn od początków naszej cywilizacji. To właśnie dlatego co roku “miasto grzechu”, jak bywa określane Las Vegas przyciąga śmiałków z całego świata, marzących o fortunie. Hazard przez facetów jest traktowany jako źródło szybkiej i łatwej kasy. To właśnie chęć wygranej jest najsilniejszym bodźcem u mężczyzn. Jak wynika z badań dr Heather Chalmers z Uniwersytetu Brock w Ontario, męska skłonność do ryzyka często wykracza poza akceptowalne przez społeczeństwo granice. Mężczyźni chętnie zakładają się o papierosy, udziały w firmach, nieruchomości czy nawet własne partnerki.

Eksperci podkreślają konieczność opracowania osobnych programów walki z nałogowym hazardem dla każdej z płci. Potwierdzają to także dane opublikowane przez szwedzki rząd. Szwecja to kraj, gdzie hazard jest normalną aktywnością. Do tej pory rządowe dane mniej więcej po równo oceniały liczbę patologicznych hazardzistów. Po raz pierwszy równowaga została zaburzona, ponieważ aż 64% badanych kobiet zostało zaklasyfikowanych jako uzależnionych od hazardu. Z kolei w Wielkiej Brytanii to mężczyźni częściej mają skłonność do problemów hazardowych.

Należy pamiętać, że hazard to przede wszystkim rozrywka i tak należy go postrzegać. Przestrzegając podstawowych zasad unikniemy poważnych skutków. Należy w pełni świadomie oceniać swoje szanse na wygraną oraz pieniądze przeznaczane na grę. Grając w sposób świadomy nie przekroczymy wyznaczonych granic. Nigdy nie przeznaczaj na hazard środków zarezerwowanych na czynsz czy rachunki. Absolutnie nie pożyczaj pieniędzy na grę. Jeśli zauważysz, że hazard ma negatywny wpływ na Twoje relację z rodziną i znajomymi, ogranicz grę. Należy pamiętać, że niezależnie od odmiany hazardu, gry hazardowe łączy wspólny element - ryzyko. Bez względu na stosowane strategie oraz posiadaną wiedzę nie możemy być pewni wygranej. 


Dodał(a): Tomek Makowski Piątek 26.04.2019