Czy mieszanie alkoholi naprawdę pogarsza kaca?

Ile razy, popijając kolejnego szota wódy browarem, słyszałeś słowa „nie mieszaj, bo następnego dnia będziesz umierać jeszcze bardziej”? Okazuje się, że każdy, kto ci tak mówił, był w błędzie.
iStock-902832496.jpg

Wypicie zbyt dużych ilości alkoholu nigdy nie jest zbyt dobrym pomysłem, ale jeden z najpopularniejszych imprezowych mitów głosi, że pomieszanie np. piwa z wódką, to jeszcze gorszy pomysł. I choć trudno powiedzieć, skąd wzięło się takie przekonanie, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że jest ono nieprawdziwe.

Jak mówi gastroenterolożka dr Roshini Rajapaksa z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku, to nie rodzaj spożywanych alkoholi ma znaczenie, a ich ilość i jedzenie, które przy okazji ich picia pochłaniamy. Oczywiście im tłustsza szama, tym lepiej, bo tym wolniej organizm wchłonie alkohol i dzięki temu będziesz upijać się dłużej. Czyli możesz wypić więcej.

Wracając jednak do mieszania. Inny jajogłowy, tym razem dr Andrew Stolbach, toksykolog ze Szpitala im. Johna Hopkinsa w Baltimore stwierdził, że nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających związek między mieszaniem alkoholi a większym kacem. Istnieją jednak dowody, które mówią o tym, że ciemniejsze trunki bardziej niż jasne wzmagają syndrom dnia poprzedniego. Stąd też możesz czuć się bardziej zniszczony po wieczorze z whisky czy czerwonym winem niż po wieczorze z wódką czy ginem. Tyle że połączenie tych dwóch rodzajów trunków nic tak naprawdę nie zmieni.

Dlatego jeśli mimo wszystko masz wrażenie, że mieszanie różnych alkoholi ze sobą kończy się dla ciebie gorzej niż konsekwentne upijanie się jednym rodzajem, to następnym razem po prostu spróbuj wypić ich mniej. A jeśli nawet to ci nie pomoże, to przetestuj kilka naszych sposobów na kaca.


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Czwartek 24.01.2019