Przyjaźń damsko-męska – czy ona w ogóle istnieje?

Odpowiedź na to pytanie spędza sen z powiek psychologom, a kobiety i faceci co trochę przerzucają się swoimi własnymi teoriami na temat tego, czy między płciami istnieje, i czy w ogóle może istnieć, przyjaźń? Rozwiejmy więc te wątpliwości.
iStock-622811290.jpg

Z jednej strony kobiety usilnie przekonują, że przyjaźń między nimi a facetami jak najbardziej może zaistnieć, z drugiej zaś faceci odparowują, że owszem, o ile facet lubi innych mężczyzn, albo kobieta nie należy do najbardziej zachęcających wizualnie.

W przeciwnym wypadku – jeśli i facet, i laska są heteroseksualni i w miarę „wyględni” – przyjaźń między nimi jest niemożliwa, ponieważ napięcie seksualne prędzej czy później musi się wytworzyć, a to albo przerodzi się w związek, albo zakończy się dramą na cztery fajerki i złamanym sercem u obojga.

By jednak ostatecznie rozwiać kwestię możliwości zaistnienia przyjaźni damsko-męskiej, zastanówmy się najpierw, czym w ogóle jest sama przyjaźń i czym ona różni się od związku.


Przyjaciel to oczywiście, mówiąc najprościej, osoba, którą można nazwać „sobą w innym ciele”. Ma podobny gust muzyczny, tak jak ty lubi spaghetti i nie lubi sprzątać, możesz zwracać się do niej/niego najbardziej obraźliwymi określeniami, a ona/on nie strzeli focha tylko przy najbliższej okazji odsunie ci krzesło, gdy będziesz chciał na nim usiąść i potem wspólnie pójdziecie się upić.

Poza tym możesz z nią/nim nie gadać przez miesiąc, a potem wyjść na piwo i rozpocząć rozmowę, jakbyście widzieli się poprzedniego dnia. To też, mówiąc poważniej, osoba, której możesz się zwierzyć z kłopotów w związku i bardzo często porozmawiać o tym, o czym nie możesz porozmawiać z partnerem. Ba, jak pokazują badania psychologów, przyjaciela bardzo często będziesz traktować lepiej niż partnera, bo wiesz, że przyjaźń pewnie okaże się bardziej trwała niż miłość.

Z grubsza więc w przyjaźni można pozwolić sobie nawet na więcej niż w związku, bo jest to relacja oparta na intelektualnym i emocjonalnym dopasowaniu, bez podłoża erotycznego, a co za tym idzie, bardziej stabilna, bo pozbawiona np. złych emocji w postaci zazdrości.

Dlatego przyjaźń między kobietami a mężczyznami jest jak najbardziej możliwa, ponieważ, choć trudno w to uwierzyć, nie zawsze między dwiema „wyględnymi”  i heteroseksualnymi osobami rodzi się więź erotyczna, a jedynie np. intelektualna.

Dla dodatkowego ułatwienia poniżej, w kilku punktach opisujemy oznaki przyjaźni. Jeśli wasza relacja je spełnia, to znaczy, że jest to przyjaźń (a tak przynajmniej twierdzą psychologowie):
- wasza więź nie była nagłą eksplozją emocji, tylko ukształtowała się z czasem;

- nie macie ciągłych wahań i huśtawek nastroju przez tę relację, a daje ona ukojenie i spokój;
- możecie nie widzieć się tygodniami, ale zawsze macie świadomość, że ta druga osoba będzie, gdy jej potrzebujecie;
- emocje typu zazdrość i zaborczość są obce tej relacji.


Z TĄ SEKSOWNĄ ROSJANKĄ NIE CHCIAŁBYŚ SIĘ PRZYJAŹNIĆ!




Dodał(a): TM/ fot. istock Piątek 08.09.2017