Czubek czubków, czyli najwyższe budowlane czubki

Próbowaliśmy wejść jeszcze wyżej, ale się nie dało. Przed wami dziesięć czubków globu.

budowla


Czubek świata
Tak wygląda świat - a dla ścisłości centrum Dubaju (ZEA) - z samego czubka najwyższej budowli, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek: mierzącego 828 metrów wieżowca Burj Khalifa. Otwarty na początku 2010 r. super wysokościowiec przekroczył wszelkie granice inżynierii, techniki i zdrowego rozsądku. Kosztował 1, 5 mld dolarów, ma 206 pięter, (z czego 160 użytkowych) i przy ładnej pogodzie widać go z odległości 100 km.

Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u


budowla
Najwyższa telewizyjna wieża świata
Oddana do użytku w 2011 roku Tokyo Sky Tree jest najwyższą wieżą telewizyjną świata. Jak łatwo się domyślić znajduje się w Tokio. Wieża wznosi się na wysokość 634 metrów. Uroczyste oficjalne otwarcie wieży planowane jest w maju bieżącego roku. Konstrukcja wieży pozwala jej przetrwać często występujące trzęsienia ziemi w tym rejonie.

budowla
Chińczyk potrafi
Chińska Canton Tower to do niedawna najwyższa wieża globu. Palmę pierwszeństwa oddała Tokyo Sky Tree.  Mająca hiperboloidalny kształt kantońska wieża ma 610 metrów, jej budowa trwała równe pięć lat. Wieża posiada 37 kondygnacji.

budowla
Najwyższa w Ameryce
Najwyższą budowlą w Ameryce Północnej jest usytuowana w Toronto CN Tower. Budynek ma „raptem” 553 metrów wysokości. Będącą symbolem Toronto wieżę widać z każdej części miasta. CN Tower została otwarta w … 1976 r. Rocznie odwiedza ją ponad dwa miliony osób. Z wieży widać nie tylko wodospad Niagara, ale także Stany Zjednoczone.

budowla
Rosyjska dziewuszka
Na starym kontynencie najwyższą budowlą jest wybudowana dla uczczenia rewolucji październikowej moskiewska wieża telewizyjna Ostankino. Do powstania CN Tower rosyjska budowla była najwyższą budowlą świata. Jej wysokość to 540 metrów.

budowla
Najwyższy ceglany budynek świata
Mieszczący się przy 405 Lexington Avenue w Nowym Jorku Chrysler Building jest najwyższym budynkiem z cegły na świecie. Do jego budowy użyto 3 826 000 cegieł. Koszt wybudowanego w stylu art-deco wieżowca wyniósł 20 milionów dolarów. Budynek wraz z iglicą mierzy 318 metrów. Zleceniodawca Walter Chrysler nie zapłacił architektowi Williamowi van Alenowi za pracę przy jego budowie.

budowla
Najwyższe bliźniaczki świata
Petronas Twins Tower wieże w stolicy Malezji Kuala Lumpur są najwyższymi bliźniaczymi budowlami naszej planety. Bliźniczki są połączone ze sobą mostem długości 58 metrów. Fundamenty wież są zapuszczone aż 150 metrów w głąb ziemi. W latach 1998-2004 wieże były najwyższym budynkiem świata.

budowla
Pierwszy, który przekroczył pół kilometra
Pierwszym wieżowcem, który przekroczył magiczną barierę 500 metrów był obecnie drugi, co do wysokości wieżowiec świata mianowicie Taipei 101. Wybudowany za 1, 7 miliarda dolarów wieżowiec ma aż 509 metrów wysokości. Wygląd budynku nawiązuje do azjatyckiej kultury. Nazwa 101 łączy w sobie ilość pięter oraz liczbę kodu pocztowego okręgu, w którym gigant jest umiejscowiony. Wieżowiec został zaliczony do    

„Nowych siedmiu cudów świata”. W środku tego giganta jeżdżą najszybsze windy na świecie, osiągające prędkość 60, 6 km w jeździe do góry.

budowla
Najwyższy budynek mieszkalny świata
Q1 Tower to najwyższy mieszkalny budynek świata. Australijski wieżowiec szczyci się 275 metrami wysokości bez iglicy, z którą to osiąga 323 m. Większość jego powierzchni zajmują mieszkania. Budynek nie posiada części biurowej. Całość budynku pokryta jest szkłem.

budowla
Najwyższy budynek w Polsce
Najwyższym budynkiem w kraju jest Pałac Kultury i Nauki. Znajdujący się na placu Defilad  Pałac oddano do użytku w 1955 roku. Jego budowa trwała trzy lata. Całkowita wysokość obiektu to 230, 6 metrów. Pałac posiada 42 kondygnacje. Jest darem od hojnych Rosjan ...


Dodał(a): Sebastian Żurawski Środa 18.01.2012