Człowiek kamera

33-letni Stephen Wiltshire to autyk obdarzony niezwykłymi zdolnościami. Po przelocie helikopterem nad miastem, potrafi z pamięci przenieść je potem na papier z zachowaniem wielu szczegółów

Człowiek kamera Stephen Wiltshire

Choć istnieje mit, jakoby wszystkie osoby cierpiące na autyzm charakteryzowały się wybitnymi zdolnościami (np. w dziedzinie matematyki lub sztuki) nie jest to prawdą. Osoby dotknięte tym zaburzeniem są upośledzone umysłowo i tylko nieliczny odsetek (w bardzo optymistycznej wersji, podawanej przez Wikipedię, sięgający do 10%) ma w sobie prawdziwy geniusz. Stephen Wiltshire jest jedną z nich.

Sawanci to osoby upośledzone umysłowo, które jednocześnie są WYBITNIE uzdolnione w jakiejś dziedzinie. W przypadku Stephena niezwykłą umiejętnością jest realne odwzorowywanie na papierze budynków, a nawet całych miast, widzianych wcześniej tylko przez chwilę. Stephen potrafi np. rozrysować całą panoramę okolicy, po tym jak przez kilka minut widział ją z helikoptera oraz dokładny plan budynku widzianego przez kilka sekund (mężczyzna pamięta ile było pięter, okien itd.).

Niezwykła pamięć fotograficzna Stephena została przedstawiona w dokumencie: "The Human Camera". Ludzki mózg może być fascynujący!


Dodał(a): BJ, fot. Youtube Piątek 26.09.2014