Czarny koszmar karteli. Z trawki przerzucą się na awokado?

Zamiast budować mury i od dekad strzelać się z kartelami, może najlepszym sposobem jest po prostu legalizacja? Po depenalizacji cannabisu w kilku stanach, już widać konkretne rezultaty.

iStock-1149935126.jpg


Coraz więcej stanów w USA decyduje się na depenalizację lub legalizację marihuany. Zdania na ten temat wśród samych mieszkańców są podzielone, ale największymi przeciwnikami zmian w amerykańskim prawie są meksykańskie kartele, których zysk z przemytu zaczął topnieć.

Zobacz też: Koronawirus uderza w branżę narkotykową

Postępujące reformy w Stanach zmusiły w końcu kartele do zmian w biznes planach. Przemyt konopi z Meksyku do USA zaczął spadać od 2014 roku. „Po dziesięcioleciach braku postępów w ograniczaniu przemytu marihuany, przeciętny agent Straży Granicznej między portami wjazdowymi skonfiskował w 2018 roku o 78% mniej marihuany niż w 2013” – czytamy w raporcie amerykańskiego think tanku Cato Institute. Okazuje się, że nie trzeba było stawiać żadnego muru.

Nie oznacza to jednak, że kartele zaczną ustępować. W portfolio "usług" tych nielegalnych organizacji dalej znajduje się handel ludźmi oraz przemyt broni, kokainy czy opiatów a nawet walka o przejęcie monopolu nad dystrybucją awokado.

Dodajmy, że w 2018 roku Sąd Najwyższy w Meksyku orzekł, iż delegalizacja marihuany jest niezgodna z konstytucją. Ustawodawstwo ma zająć się tym przepisem już niedługo. Zwłaszcza, że ten krok mógłby pomóc zasypać dziurę budżetową spowodowaną przez COVID 19. Raport Kongresowego Biura Badawczego zauważa też, że legalizacja konopi w Meksyku mogłaby znacznie osłabić udziały i wpływy organizacji przestępczych na czarnym rynku.

Czytaj też: Legalizacja marihuany a spadek spożycia alkoholu

W dodatku, w pierwszym półroczu 2019 roku, meksykański rząd skonfiskował 91 ton nielegalnie uprawnianej marihuany, a służby wykarczowały prawie 2250 hektarów upraw, choć i tam rozważa się również legalizację i regulacje dotyczące marihuany.
Dodał(a): CKM.PL / istockphoto.com Czwartek 06.08.2020