Crossfitowy konkurs CKM!

Nasz wielki konkurs CrossFitowy trwa! Sięgnij po magazyn CKM i wygraj siłownię od firmy STEELSTORM za 13 tysięcy złotych! A u nas przeczytasz dlaczego CrossFit jest ci potrzebny bardziej niż ćwiczenia w tradycyjnych fitness klubach

CrossFit

Prostota

Crossfit jest nieskomplikowany. Po kilku tygodniach nauki techniki wykonywania ćwiczeń, możesz wykonywać WOD-y (Workout of the Day, trening dnia) bez ryzyka kontuzji. Boxy crossfitowe nie wyglądają jak tradycyjne siłownie zawalone tonami ciężkiego sprzętu, którego przeznaczenie w pełni pojmują tylko trenerzy. W CrossFicie liczy się prostota, a nie liczba urządzeń do ćwiczeń.

ckm1-2.jpgCrossFit to społeczność

Na siłowni ludzie często starają się naśladować innych, bardziej doświadczonych ćwiczących. Efekty mogą być różne. Zawsze możesz liczyć na pomoc trenera – o ile będzie miał akurat wolną chwilę… Każdy sieciowy fitness klub liczy przynajmniej 1500 członków. Przytłaczającej większości z nich nie znasz nawet z widzenia. Dla porównania w boxach crossfitowych liczba karnetów rzadko sięga dwustu. Społeczność jest bardzo mocną stroną Crossfitu. Między innymi dzięki temu chcesz wracać na treningi. Nigdy nie trenujesz sam, a rywalizacja z osobami które znasz daje ci dodatkową zachętę do tego, by nie odpuszczać.

ckm4.pngKompleksowe ćwiczenia

Trening na siłowni często oparty jest o izolowanie poszczególnych partii mięśni. CrossFit jest inny – to krótki trening funkcjonalny podczas którego pracuje całe ciało. W boxach jest dużo miejsca, a do treningu wykorzystywane są nieskomplikowane przedmioty takie jak skakanki, piłki lekarskie, sztangi, kettlebelle czy kółka gimnastyczne. To nie wszystko – sercem każdego boxu jest „rig”, często nazywany klatką bądź bramą. Rig jest konstrukcją stalową, na której umieszczono drążki do podciągania, tarcze do ćwiczeń z piłką lekarską (tzw. wall ball shots), uchwyty do sztangi, wysięgniki do kółek gimnastycznych. W dużej mierze to dzięki rigowi CrossFit może być tak kompleksowy.

ckm6-2.gifNowatorskie urządzenia

O ile do widoku rigów i kettli w boxach wszyscy się przyzwyczaili, o tyle ergometry wioślarskie, a zwłaszcza rowery airbike to nowość. Ten ostatni na pozór wygląda jak klasyczny „rowerek”, który znasz z siłowni, ale jest zupełnie innym urządzeniem. Dzięki sprzężeniu pedałów i uchwytów z napędem osoba ćwicząca pracuje trochę jak na orbitreku. Nogi wykonują pracę jak na klasycznym rowerze napędzając mechanizm wykorzystujący turbinę powietrzną, zaczerpniętą z ergometrów. Ten połączenie uczyniło airbike znakomitym urządzeniem do ćwiczeń cardio, które stanowią tak ważny element treningów – i boxach crossfitowych, i w tradycyjnych fitness klubach.


Dodał(a): Mateusz Zieliński Środa 29.10.2014