Co powinieneś wiedzieć o męskich spodniach?

Nie da się zaprzeczyć, że spodnie męskie stanowią fundament naszego ubioru niezależnie o wieku. Na rynku znajdziemy ogromną liczbę modeli różniących się od siebie m.in. fasonem, materiałem, dodatkami. Jak wybrać ten odpowiedni, aby zawsze świetnie wyglądać?

small spodnie.jpg

Ze względu na bardzo szeroki wybór, wielu facetów gubi się w gąszczu ofert producentów odzieży. Warto zatem poznać pewne zasady związane z modą męską. Ich spełnianie zagwarantuje Ci dobrą prezencję, która ma kluczowe znaczenie w absolutnie wszystkich dziedzinach życia.

Historia spodni męskich

Zacznijmy jednak od bogatej i długiej historii spodni. Na podstawie znalezisk przypuszcza się, że pierwsze spodnie pojawiły się na początku naszej ery w ludach barbarzyńskich w celu zwiększenia wygody podróżowania na koniu. Bardzo szybko pierwsze spodnie wzbudziły zainteresowanie w Rzymie, jednak ze względu na ich pochodzenie, przykrywano je dobrze znanymi tunikami. Warto jednak zaznaczyć, że spodnie w tamtym czasie bardziej przypominały rajstopy, które na stopach były podszywane skórą.

Rozkwit tej części męskiej odzieży nastąpił jednak dopiero w średniowieczu. To w tym okresie stały się one obowiązkowym elementem męskiego ubioru. Spodnie męskie na przełomie XII i XIII wieku składały się z dwóch rur materiałów, które były połączone z pasem umieszczonym pod tuniką. Z kolei na samym dole zawijano je taśmami lub wpuszczano w krótkie męskie pończochy.

Dopiero w XIV w. tego rodzaju „spodnie” były połączone w środku. Przyszywano również oddzielny woreczek pełniący funkcję zakrywania genitaliów. Warto wspomnieć, że w tym okresie nogawice były wykonywanie z ekstrawaganckich i kolorowych pasów, które były cięte ze skosów tkaniny. Za sprawą takiego rozwiązania stały się one bardziej dopasowane, dzięki czemu mocno podkreślały uda i pośladki.

W XVI wieku nastąpiły dość znaczące zmiany w męskich spodniach. Nogawico-spodnie składały się w tamtych czasach z krótkich spodni z doszytymi nogawicami za kolanami. Na samym końcu znajdowała się kolei krótka pończocha z podwiązką. W epoce renesansu zrezygnowano również z obcisłych fasonów spodni męskich na rzecz bardziej „bufiastych” kształtów. Stosowano również wiele dodatków i zdobień.

Dopiero w XIX wieku pojawił się fason, który przypomina dzisiejsze spodnie. Od tego czasu stały się o wiele mniej ekstrawaganckie, znalazły również swoje stałe mijesce w garderobach kobiet.

Jak wybrać idealnie spodnie dla mężczyzny?

Wspomnieliśmy już, że oferta producentów odzieży dla mężczyzn jest niezwykle zróżnicowana. Najbardziej klasyczne spodnie męskie produkowane są z dżinsu. Ich największą zaletą jest uniwersalność – z powodzeniem można tworzyć z nimi zestawy zarówno na co dzień, jak i na bardziej formalne okazje. Spodnie dżinsowe niewątpliwie powinny znaleźć się w garderobie każdego mężczyzny.

christopher-ivanov-h6jgQaBNIyA-unsplash.jpg

fot. Christopher Ivanov / Unsplash

Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia lub regularnie uprawiasz sport, zdecydowanie musisz mieć w swojej szafie spodnie dresowe. Minęły już czasy, kiedy kojarzyliśmy je łysymi facetami spędzającymi całe dnie na siłowni. Spodnie dresowe stały się nieodłącznym elementem luźnego stylu urban i athleisure.

Producenci spodni męskich oferują także bogaty wybór spodni typu chino, które idealnie wpisują się w nowoczesny, elegancki styl. Tak samo jak w przypadku spodni jeansowych (choć oczywiście w mniejszym stopniu) cechuje je duża uniwersalność. Sprawdzą się zarówno podczas ważnego spotkania biznesowego, jak i kolacji w rodzinnym gronie.

caleb-woods-qrMLvb60_rg-unsplash.jpg

fot. Caleb Woods / Unsplash

Z kolei na lato strzałem w dziesiątkę są oczywiście krótkie spodenki. W ich przypadku niezwykle ważna jest przewiewność materiału – doskonale da się odczuć, że lata oszczędzają nas coraz mniej. Idealnym materiałem spodenek na miasto podczas urlopu jest zdecydowanie lekka bawełna. Z kolei na chłodniejsze, jednak wciąż ciepłe wieczory, świetnie sprawdzą się spodenki jeansowe.

iStock-1174979011.jpg

fot. iStock 

iStock-1162997762.jpg

fot. iStock 

Z czym łączyć spodnie?

To pytanie, które zadaje sobie praktycznie każdy mężczyzna pragnący dobrze się prezentować w każdej sytuacji. Oczywiście nie da się jednoznacznie udzielić na nie odpowiedzi, bo w grę wchodzi wiele aspektów: styl bycia, sylwetka, a nawet kolor włosów. Najważniejsze, abyś Ty sam czuł się pewnie w ubraniach, które nosisz – od tego należy rozpocząć poszukiwanie własnego stylu.

Uniwersalną radą pod kątem poszukiwania idealnego połączenia jest unikanie zestawiania ze sobą tych samych kolorów. Czarne spodnie męskie nie powinny być raczej łączone z czarnym t-shirtem – taka zasada znajduje swoje zastosowanie w przypadku każdego koloru. Takie kompozycje są po prostu nudne i z pewnością nie świadczą o Twoim dobrym guście. Staraj się przełamywać kolory, zachowując ich odpowiednią tonację. Łącz na przykład granatowy z białym, czarny z czerwonym czy szary z żółtym.

Kolejna kwestia to mieszanie styli. Jeżeli nie jesteś facetem mocno zaznajomionym ze światem mody lub nie jesteś po prostu ekstrawertyczny, zdecydowanie unikaj łączenia klasyki ze sportowym stylem. Łączenie marynarki z dresami (pomimo, że można napotkać takie stylizacje) sprawi, że będziesz wyglądać groteskowo – szczególnie jeżeli dodatkowo wybierasz się w miejsce wymagające elegancji. Najważniejsze jest bowiem dobre wyczucie stylu, który doda Ci pewności siebie!

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 28.08.2020