Budowle, które wstrząsnęły światem

Ludzie zawsze marzyli o budowlach sięgających gwiazd, wykraczających poza wszelkie granice wyobraźni, rozumu i zdrowego rozsądku. No i proszę bardzo...

Budowle, które wstrząsnęły światem

SZALEŃSTWO W SZEJKANACIE

Co: The Palm

Gdzie: Dubaj(Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Kiedy: 2006 r. .

Trzy sztuczne wyspy w kształcie gigantycznych palm powoli wyrastają z Zatoki Perskiej. Deira, największa z nich, będzie miała 14 km długości i 8,5 km szerokości. Zmieści się na niej 7820 luksusowych prywatnych willi, nie licząc hoteli, sklepów, kin itd. Kto nie chce mieszkać na „palmie”, ma wybór — niedaleko powstaje archipelag sztucznych wysp w kształcie... ziemskich kontynentów.

POZAZIEMSKA CYWILIZACJA

Co: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Gdzie: 350 km nad Ziemią

Kiedy: 2010 r. .

Choć od rozpoczęcia wielkiej budowy w kosmosie minęło już 15 lat i wydano kilkadziesiąt miliardów dolarów, końca dalej nie widać. Najnowsze plany orbitalnej stacji zakładają, że za pięć lat osiągnie 74 m długości i 108 m szerokości (rozpiętość baterii słonecznych), a w środku będzie mogło żyć 6 osób. Według innych koncepcji, kosmiczne sanatorium szybko trafi na złom. Pożyjemy, zobaczymy...

PIASKOWNICA

Co: Seagaia

Gdzie: Miyazaki (Japonia)

Od kiedy: 1993 r.

W gigantycznej hali o długości 300 m, szerokości 100 m i wysokości 38 m może się równocześnie zmieścić 10 tysięcy ludzi. Leżą na sztucznej plaży (gdzie temperatura wynosi zawsze 30 stopni) i kąpią się

w sztucznych falach w sztucznym oceanie (o temperaturze zawsze 28 stopni). Prawdziwa plaża i ocean są zaledwie kilkaset metrów dalej, ale... kogo to obchodzi?

KAMIKAZE

Co: Akashi Kaikyo

Gdzie: nad cieśniną Akashi ( Japonia)

Od kiedy: 1998 r. .

Najdłuższy (3,9 km) i najwyższy (282 m) wiszący most świata. Także najdroższy (4,3 mld dolarów) — aż dziw, że to nie warszawscy radni zlecili jego budowę... Wytrzyma wiatr o prędkości 80 metrów na sekundę i trzęsienie ziemi o mocy 8,5 stopnia Richtera. Podczas niewiele słabszego trzęsienia w 1995 r. budowany wtedy mościk wydłużył się o 1 metr. Czary!

MOKRY SMOK

Co: Zapora Trzech Przełomów

Gdzie: Na rzece Jangcy (Chiny)

Kiedy: 2009 r.

Największa elektrownia wodna świata — budowana kosztem 75 miliardów dolarów — osiągnie wkrótce moc 18 elektrowni atomowych. Powstałe przy okazji sztuczne jezioro o długości 600 km już zalało tereny będące kolebką starożytnej chińskiej cywilizacji i zamieszkane przez 1,5 miliona (przymusowo ewakuowanych) ludzi.

STADION STULECIA

Co: Alianz Arena

Gdzie: Monachium (Niemcy)

Od kiedy: 2005 r .

Ktokolwiek budowałby stadion piłkarski, najlepszy i tak zawsze będą mieli Niemcy. Fasadę kosztującego 340 mln euro bawarskiego cudu techniki tworzą 2874 podświetlane poduszki powietrzne. W zależności od tego, który akurat gra klub, świecą na czerwonawo albo na niebiesko. 

JAZDA BEZ TRZYMANKI

Co: Roller Coaster Kindga Ka

Gdzie: Jackson (USA)

Od kiedy: 2005 r. .

Nazywanie tego urządzenia kolejką górską jest drobnym nieporozumieniem. Największy i najszybszy roller coaster świata (uruchomiony niedawno w parku rozrywki Six Flags Great Adventures) ma wysokość 139 metrów i w 4 sekundy rozpędza się od 0 do...206 km/h. Ech, gdyby kolejka na Gubałówkę też tak jeździła...

SZKLANA WIEŻA

Co: Burj Dubai

Gdzie: Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Kiedy: 2008 r.

Choć buduje się już kilkanaście miesięcy, wysokość arabskiego drapacza chmur wciąż jest ścisłą tajemnicą. Najbardziej prawdopodobna wersja to 705 metrów od ziemi do czubka iglicy, czyli więcej niż jakakolwiek konstrukcja kiedykolwiek stworzona przez człowieka. Nawet Dawid Kaszlikowski, polski „spiderman”, będzie miał tutaj stracha.

LATAJĄCA WYSPA

Co: Lotnisko w Hong Kongu

Gdzie: Hong Kong (Chiny)

Od kiedy: 1998 r. .

Największy terminal lotniczy świata — mający 550 tys. metrów kwadratowych i mogący obsłużyć 87 milionów pasażerów rocznie — wybudowano... na Morzu Południowochińskim. Budowa sztucznej wyspy pod lotnisko trwała sześć lat i kosztowała 20 miliardów dolarów. Jak dotąd rozbił się tutaj tylko jeden samolot.

AUTOSTRADA DO NIEBA

Co: Le viaduc de millau

Gdzie: nad rzeką Tarn (Francja)

Od kiedy: 2004 r. .

Francuzi od 115 lat nie chcą zbudować w Paryżu niczego większego od wieży Eiffla. Poza miastem nie mają już takich obiekcji. Najwyższy pylon mostu i wiaduktu na autostradzie A75 ma 343 metry wysokości — 20 więcej niż symbol francuskiej stolicy! Podatnicy zapłacili za to cudo 400 milionów euro. 5—6 z nich oddasz im osobiście, chcąc tamtędy przejechać. Opłacało się?

SCIENCE FICTION

Na razie nie ma jeszcze odpowiednich technologii ani olbrzymich pieniędzy koniecznych do ich wybudowania. Ale już niedługo, już za chwilę?

Piramida Tokijska

Wyrastająca z morza budowla 12 razy wyższa od egipskiej piramidy Cheopsa byłaby domem dla 750 tys. ludzi.

Statek Wolności

Pływające miasto dla 50 tysięcy ludzi musiałoby mieć 1,4 km długości, 230 m szerokości i ponad 100 m wysokości.

Tunel Transatlantycki

W tunelu w środku oceanu o długości 5 tys. km pociąg na poduszce magnetycznej pojechałby... 8 tys. km/h!


Dodał(a): ckm Wtorek 26.07.2011