CKM na Bałkanach: Czy warto pojechać do Burgas?

Położone nad Morzem Czarnym Burgas to jedno z największych miast Bułgarii. Choć nie jest typowym kurortem, można w nim zwiedzić wiele atrakcyjnych muzeów, podziwiać jeziora lagunowe, a także odpocząć na plaży lub w malowniczym Parku Nadmorskim.

plaża.jpg

Bezpośrednie loty do Burgas realizowane są z Krakowa, Katowic i Warszawy. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć tanie bilety i spędzić przyjemny urlop nad Morzem Czarnym.

Czym wyróżnia się Burgas?

To czwarte co do wielkości miasto Bułgarii jest znane między innymi dzięki tamtejszemu lotnisku, które obsługuje liczne połączenia z krajów europejskich, w tym również z Polski. Turyści latają tam, by później skierować się do kurortów na wybrzeżu Morza Czarnego. W samym Burgas znajduje się największy w całych Bałkanach kombinat petrochemiczny, a także liczne fabryki i rozległy port. Budynki przemysłowe są więc obecne w panoramie miasta, jednak to nie one interesują turystów najbardziej.


W Burgas nie brakuje zabytków i innych obiektów nadających się do zwiedzania podczas jednodniowej bądź kilkudniowej wycieczki. Ogromną atrakcją miasta jest Park Nadmorski – szeroki teren zielony zlokalizowany tuż przy morzu. Do Burgas najlepiej polecieć latem, gdy panuje słoneczna pogoda, a liczne połączenia lotnicze z Polski pozwalają zaplanować szybką i komfortową podróż. Odpowiednia będzie także wczesna jesień lub późna wiosna, kiedy również jest ciepło, choć już nie tak upalnie jak w lipcu czy w sierpniu. W Burgas każdego lata odbywa się Sand Sculptures Festival, podczas którego artyści z całego świata tworzą spektakularne rzeźby z piasku bazujące na motywach filmowych, bajkowych czy mitologicznych.

Aktywność w otoczeniu przyrody – jeziora lagunowe, góry i morze

Burgas leży u stóp łańcucha górskiego Strandża, który jest objęty Parkiem Narodowym i stanowi idealny cel kilkugodzinnych wycieczek. W górach można podziwiać megalityczną świątynię Beglik Tash z XIV wieku oraz świątynię Ranuli. Warto odwiedzić tradycyjną wioskę Brodilova, gdzie można między innymi skosztować przysmaków regionalnej kuchni.

W programie zorganizowanych wycieczek znajdują się także rejsy łodzią wzdłuż rzeki Ropotamo, gdzie można obserwować rzadkie gatunki roślin i zwierząt. W okolicach miasta znajdują się trzy jeziora lagunowe: Burgaskie, Atanasowskie i Mandrenskie. Jezioro Burgaskie słynie z tego, że jest ostoją licznych gatunków ptaków – żyją tu między innymi bączek, pelikan kędzierzawy czy sterniczka zwyczajna. Organizowane są wycieczki połączone z obserwowaniem ptaków z ukrycia. Można także wyruszyć w rejs wzdłuż malowniczego wybrzeża lub po prostu odpocząć na plaży.

Atrakcje Parku Nadmorskiego w Burgas

Jedną z największych atrakcji miasta jest rozległy Park Nadmorski, gdzie można odpocząć w cieniu drzew, podziwiać imponujące rabaty kwiatowe lub skorzystać z licznych atrakcji przeznaczonych dla turystów i mieszkańców miasta. Na wielbicieli różnych dziedzin sportu i rekreacji czeka kompleks basenów, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej i szkółka jazdy konnej. Dzieci mogą skorzystać z atrakcji placu zabaw oraz pobawić się na przylegającej do parku piaszczystej plaży.

Nie brakuje miejsc przeznaczonych do odpoczynku – w różnych miejscach rozlokowane są stoły piknikowe z ławkami, hamaki i leżaki. W parku znajduje się także kapliczka oraz imponujący pomnik Panteon „Wieczny Ogień”. W tamtejszym amfiteatrze regularnie odbywają się koncerty muzyki rozrywkowej, folklorystycznej i klasycznej. Nie brakuje spektakli teatralnych, baletowych i operowych.

Najciekawsze muzea w Burgas

W mieście warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne z licznymi zabytkami tamtejszej sztuki ludowej i rzemiosła. Można podziwiać bogatą kolekcję tradycyjnych strojów i biżuterii, a także zajrzeć do zrekonstruowanego wnętrza burgaskiej kamienicy z XIX wieku.

W Muzeum Archeologicznym znajdują się eksponaty pochodzące ze starożytnej Tracji, która rozciągała się na terenie Bułgarii, Grecji i europejskiej części Turcji. Na podstawie prezentowanych wykopalisk można poznać historię żeglugi po Morzu Czarnym oraz dawne dzieje miasta. W Muzeum Historycznym warto kontynuować poznawanie przeszłości regionu – ekspozycja poświęcona jest głównie dziejom miasta w XIX i XX wieku.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 30.08.2019