Chcesz zostać profesjonalnym fotografem? Musisz to wiedzieć!

Jak zostać profesjonalnym fotografem? Czy potrzebujesz kapitału, żeby w ogóle zacząć?

profesjonalny forograf.jpg

To nieprawda, że sprzęt jest najważniejszy

Jeśli myślisz poważnie o tym, żeby zostać profesjonalnym fotografem, temat sprzętu na pewno pojawił się już w Twojej głowie. Pamiętaj, że swojej przygody z zawodowstwem nie musisz zaczynać od wzięcia kredytu. Możesz na początek korzystać z aparatu, który masz w domu, pożyczyć sprzęt od kogoś, albo napisać list do Świętego Mikołaja. Jeśli naprawdę potrzebujesz własnego aparatu, rozważ opcję kupienia modelu używanego. Więcej informacji na temat tego, na co zwrócić uwagę, wybierając aparat i akcesoria z drugiej ręki znajdziesz w artykule pt.:"Komis fotograficzny, czyli jak bezpiecznie (i niedrogo) kupić używany sprzęt fotograficzny?". Niezależnie od tego, jakim aparatem będziesz robił pierwsze profesjonalne zdjęcia, przeczytaj dokładnie instrukcję jego obsługi.

profesjonalny-fotograf-na-wesele.jpg

Zacznij od podstaw

Buduj swój profesjonalizm od podstaw – zacznij od podstawowych pojęć. Korzystaj z książek o fotografii i Internetu. Odkryj, czym jest ISO, trójpodział, jak działa autofocus i dlaczego ogniskowa ma znaczenie przy zdjęciach makro. W dzisiejszych czasach robienie zdjęć to jedno, ale istotne znaczenie ma również ich obróbka. Chcesz robić ładne retusze? Zacznij pracować z programami do obróbki zdjęć.

Postaw na rozwój i szukaj inspiracji

Postaw na rozwój. Zapisz się na warsztaty fotograficzne – zdobędziesz wiedzę, popracujesz nad stylem i będziesz miał okazję do wymiany doświadczeń z ludźmi, którzy kochają robić to samo, co Ty – piękne zdjęcia. Obecnie możesz uczęszczać również na kursy on-line. Nauka pod okiem profesjonalistów jest bardziej efektywna niż samodzielne próby zgłębienia wszystkich tajników fotografii. Oglądaj tutoriale i aktywnie udzielaj się na grupach tematycznych. Niesamowitym źródłem inspiracji mogą być dla Ciebie media społecznościowe oraz Pinterest.

Rób tyle zdjęć, ile zdołasz

Wykorzystuj każdą wolną chwilę, by robić zdjęcia. Ćwicz podczas spaceru, randki, czy spotkania ze znajomymi. Poinformuj najbliższych, że chcesz poprawić swój warsztat i umawiaj się z nimi na darmowe sesje plenerowe lub organizuj je w mieszkaniach, czy ciekawych lokalach. Zaplanuj spotkania ze znajomymi bloggerami lub roześlij swoje portfolio do tych influencerów, których nie znasz i przygotowuj fotki dla nich w zamian za publikację zdjęć pod Twoim nazwiskiem.

Znajdź czas na marketing i pamiętaj o backupie

Reklamowanie się na blogach pomoże Ci zyskać popularność. Popracuj również nad własnym wizerunkiem w sieci. Załóż fanpage oraz odpal stronę internetową, która będzie Twoją wizytówką. Pamiętaj, aby przygotować portfolio, czyli pokazać światu swoje najlepsze zdjęcia – w ten sposób zaczniesz być rozpoznawalny. Niezależnie od tego, jak szybko będziesz zdobywał klientów i ile polubień dostanie każde z Twoich zdjęć w mediach społecznościowych, miej kopię zapasową wszystkich danych i fotografii przygotowywanych dla klientów. Dane możesz przechowywać na serwerze, dysku zewnętrznym lub w chmurze.

Zrób sobie prezent

Opanowałeś już podstawy, robisz coraz lepsze zdjęcia, uwierzyłeś również w potęgę social mediów i masz rosnące grono followersów na Instagramie. Pora, żebyś zrobił sobie prezent i odwiedził sklep fotograficzny, w którym znajdziesz: aparaty fotograficzne, obiektywy oraz akcesoria takie jak statywy, torby, plecaki, filtry, polaryzacje, czy światłomierze. Jednym słowem – zaopatrz się w wybrany, świetnej jakości sprzęt, który pomoże Ci w codziennej pracy fotografa.

Stawianie pierwszych kroków w branży fotograficznej nie wymaga poniesienia znacznych nakładów finansowych. Zainwestuj pieniądze w ciekawe warsztaty i szkolenia, które będą pomocne na drodze rozwoju. Najważniejsza jest pasja, jaką daje codziennie trzymanie w dłoniach aparatu i przyjemność z robienia setek zdjęć i poszukiwania idealnego ujęcia. Jeśli czujesz smykałkę do fotografowania, swoją przygodę z profesjonalnym robieniem zdjęć możesz zacząć już dziś.


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 30.10.2018