Cechy złego szefa. Sprawdź, czy twój takie ma

Jeśli w twojej firmie jest coraz gorzej, panuje nieprzyjemna atmosfera, a wyniki spadają, to znaczy, że gdzieś musi być duży problem. Szef zazwyczaj doszukuje się go w pracownikach, ale co jeśli to właśnie on działa toksycznie na swoich ludzi? Przedstawimy dzisiaj pięć oznak tego, że powinieneś zmienić pracę, bo masz złego szefa.

iStock-1147399267.jpg


Kim Scott była menadżerką w takich firmach, jak Google i Apple. Kobieta wyznaczyła kilka wskazówek dla dobrego szefa. Wysnuliśmy z tego kilka wniosków i sprawdziliśmy, jaki rodzaj kierownika wpływa negatywnie na firmę i w konsekwencji prowadzi do wielu nieprzyjemności. Naprawdę ci współczujemy szefa, jeśli robi poniższe rzeczy. 

Faworyzuje poszczególnych pracowników
Odwaliłeś całą brudną robotę, a szef chwali pracownika, który w tym czasie przeglądał sobie media społecznościowe? Jeśli to nie jednorazowa sytuacja, to twój boss ewidentnie znalazł sobie pupilka. To bardzo negatywnie wpływa na rozwój firmy i przede wszystkim atmosferę w pracy, w końcu komu by się chciało harować, jeśli jego wysiłek w ogóle nie jest zauważany? A może to ty czujesz, że mimo niedużego zaangażowania, zbierasz wszystkie laury. Spójrz wtedy na miny innych pracowników, kiedy między sobą rozmawiają. Najprawdopodobniej będziesz ich głównym tematem rozmów i te wyrazy zniechęcenia nie będą przypadkowe. 


Wywołuje presje na pracownikach
Praca w ciągłym stresie bardzo źle wpływa na osiągi i komfort w firmie. Krzyczący kierownik, który jest wiecznie niezadowolony to koszmar wielu ludzi. Przyjazna atmosfera w grupie jest kluczowa do osiągania wyników. Ważne, byś przychodził do pracy z ochotą, a nie wyłącznie po to, aby odbębnić obowiązek i wrócić do domu. Jeśli od samego początku masz nad sobą drącego się szefa i jego krzyk towarzyszy Ci aż do ostatniej minuty w firmie, to znak że lepiej sobie odpuścić.

Zachowuje wszystkie uwagi dla siebie
Milczący szef to także problem. Kim Scott wyjaśnia, że idealny "boss" potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i dobrze wie, kiedy powinien wprowadzić swoje uwagi i doprowadzić pracowników do porządku. W dobrze zarządzanej firmie powinna panować kultura feedbacku. Oznacza to, że twoje każde działanie musi spotkać się z spostrzeżeniami i wskazówkami, ale w sposób motywujący, a nie zniechęcający do dalszej pracy.

Traktuje stanowisko jak pracę, a nie próbuje się dowartościować
Bycie szefem to przede wszystkim obowiązek. Jeśli ktoś traktuje to jako okazję do dowartościowania się i możliwość zarządzania podwładnymi, nigdy nie osiągnie dobrych wyników, a jego pracownicy szybko znajdą sobie inną firmę. Spójrz na swojego szefa. Czy za każdym razem, kiedy tak się do niego zwracasz, pojawia się na jego twarzy władczy uśmiech? Czy plakietka na drzwiach do jego biura jest wielkości kartki A4? Zastanów się, czy nie lepiej wtedy znaleźć nowego miejsca pracy.

Każdego pracownika traktuje anonimowo
Dobry szef potrafi stworzyć więź z pracownikiem, indywidualnie podchodzi do każdej kolejnej osoby w firmie. Ludzie nie są dla niego tylko anonimowymi osobami do wykonywania obowiązków, ale dostrzega w nich świetne osobowości, potencjał i traktuje tak, jak dobrych znajomych. Gorzej, gdy zapomina, jak masz na imię i na jakim dokładnie jesteś stanowisku. Pamiętaj, nie jesteś przecież nic nie znaczącym robotem do wykonywania obowiązków, tylko normalnym gościem, a twoja praca jest ważna i potrzebna. 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 15.09.2020