Poradnik magika

Na imprezach podpierasz ściany? Poznaj tajniki światowej klasy iluzjonistów i opanuj starożytną sztukę robienia ludzi w konia, a zdobędziesz zasłużone oklaski, fortunę i sławę
DAVID COPPERFIELD


JAK SPRAWIĆ, BY ZNIKNĄŁ SAMOLOT
Przygotuj: Samolot, dwie baterie reflektorów oraz wysoki parawan i siatkę półprzepuszczalną (oświetlona od tyłu przepuszcza światło, podświetlona z przodu – odbija je).
Wykonanie: Samolot ustaw bokiem do widowni. Jeden rząd reflektorów ustaw za maszyną, drugi za plecami widowni (będą podświetlać samolot od przodu). Między publicznością a odrzutowcem ukryj siatkę z wymalowanym fragmentem krajobrazu. Włącz światło ustawione za odrzutowcem. Niech asystenci na oczach publiki zasłonią samolot parawanem i pod jego osłoną niepostrzeżenie rozciągną półprzepuszczalną siatkę. Podświetlona z tyłu będzie niewidoczna, ludzie zobaczą tylko zarys samolotu na ścianie parawanu. Teraz zgaś reflektory. Parawan niech opadnie. Włącz tylko reflektory z przodu. Samolot zniknął.
Tajemnica: Oświetlona z przodu siatka nie przepuści światła. Zamiast samolotu publiczność zobaczy więc wymalowany na siatce kawałek krajobrazu.

JAK PRZECHODZIĆ PRZEZ ŚCIANĘ
Przygotuj: Podest na kółkach, schody z zapadnią, reflektor, parawan oraz pomocników.
Wykonanie:  Parawan i podest ustaw pod ścianą, przez którą chcesz przejść. Całość podświetl reflektorem. Wejdź po schodach na platformę za parawan i tam wykonaj ruch, jakbyś chciał wejść w ścianę. W tym momencie ma zapaść ciemność. Gdy reflektor znów się zapali, ciebie już nie ma... Pomocnicy przetaczają podest, schody i parawan na drugą stronę ściany. Ta–da! Pojawiasz się znów!
Tajemnica: Sekret tkwi w schodach z zapadnią. Ukrywasz się tam na czas przestawiania podestu.

JAK SPRAWIĆ, BY ZNIKNĄŁ POSĄG
Przygotuj: Wysokie słupy z reflektorami, płachtę materiału, dymiarkę, obrotową platformę, paru pomocników i pomnik.
Wykonanie: Przed pomnikiem postaw obrotową platformę, na której zamontuj słupy z reflektorami. Przed tak powstałym „okienkiem” nocą (to ważne!) posadź publikę. Na twój znak pomocnicy wciągają na rusztowanie kurtynę, która całkowicie zasłoni widok na pomnik. Światła gasną. Wykrzyknij zaklęcie. Kurtyna w dół! Reflektory włączają się, oświetlając puste miejsce.
Tajemnica: Gdy uwaga ludzi skupiona jest na tobie, pomocnik obraca platformę z publiczością, tak by jeden ze słupów, na których są umieszczone reflektory, zasłaniał pomnik. A ustawiona pod figurą dymiarka emituje czarny dym, który maskuje ją w mroku nocy. Lekko oślepieni widzowie z pewnością niczego nie zauważą!

JAK ZNIKNĄĆ
Przygotuj: Stół, lustro i dużą płachtę materiału.
Wykonanie: Umieść lustro pod stołem i skieruj w stronę widowni. Kiedy zbiorą się ludzie, stań na stole, zapowiedz własne zniknięcie, po czym rozpostrzyj płachtę i zeskocz za stół. Materiał powoli opadnie, pokazując, że stół jest pusty...
Tajemnica: Odbicie z umieszczonego pod stołem  lustra sprawi, że zamiast tego, co jest za stołem, ludzie będą widzieli odbicie tego, co jest przed stołem. Gdy publiczność zastanawia się, gdzie jesteś, szybko ukryj się za kotarą, przejdź w dogodne miejsce i stań za plecami publiki.

JAK UNIEŚĆ SIĘ NAD ZIEMIĄ
Przygotuj: Podest, spodnie z rozciętą wzdłuż nogawką i sztuczną nogę.
Wykonanie: Przed pokazem postaw podest na scenie. Podczas wykonywania triku podejdź doń i stań tyłem do publiczności. Opowiadając o cudach latania, delikatnie wyjmij jedną nogę z nogawki przez rozcięcie i oprzyj na podeście. Trzepocąc ramionami jak ptak (odwróci to uwagę ludzi), unieś całe ciało na tej oswobodzonej nodze.
Tajemnica: Całą „robotę” odwala za ciebie uwolniona z nogawki noga. To na niej (niewidocznej dla siedzących z tyłu widzów) unosisz się do góry.

JAK LATAĆ
Przygotuj: Uprząż do wspinaczki, cienką linkę i bloczek, wentylator, wzorzystą kurtynę i kilku pomocników.
Wykonanie: Ukryj uprząż pod kostiumem. Jeden z pomocników włącza wentylator i kieruje go w publikę, a drugi ciągnie cię w górę.
Tajemnica: Wzorzyste tło kurtyny utrudni zauważenie linki. Wiatr z wentylatora wysuszy śluzówki oczu widzów, dzięki czemu będą się mniej uważnie wpatrywać.

JAK CHODZIĆ PO WODZIE
Przygotuj: Długi, wąski i wytrzymały kawałek pleksi, ręcznik oraz asystentkę (najlepiej w stroju kąpielowym).
Wykonanie: Przed przybyciem publiczności umieść pleksi między brzegami basenu, tuż pod powierzchnią wody. Uwaga! Upewnij się wcześniej, czy wytrzyma twój ciężar i nie załamie się (lub nie zacznie bujać) podczas wykonywania triku. Gdy nad basen nadciągnie publiczność, ogłoś, że przejdziesz po wodzie. Dla lepszego efektu zdejmij spodnie i demonstracyjnie osłoń się ręcznikiem. Gdy będziesz przechadzał się po wcześniej pozostawionym moście z pleksi, twoja asystentka może pływać wokół, nurkując od czasu do czasu.
Tajemnica: Kawałek pleksi będzie niewidoczny dla ludzi, a pływająca asystentka skutecznie odwróci uwagę bardziej dociekliwych widzów.


PANTEON SŁAWY:
Oto nazwiska wielkich prestidigitatorów, którzy swymi umiejętnościami zaczarowali miliony widzów i na stałe zapisali się w historii iluzji. Czaruj! Bądź taki, jak oni!

HARRY HOUDINI
(właśc.: Erik Weisz) – ur. 24 marca 1874 r., zm. 31 października 1926 r. Najsłynniejszy magik świata. Specjalizował się w sztuce oswobadzania (m.in. z zamkniętej bańki na mleko lub z kaftana bezpieczeństwa). W 1913 roku w USA pokazał sztuczkę, w której uwolnił się z zawieszenia do góry nogami w zamkniętej i zalanej wodą skrzyni.

DAVID COPPERFIELD
(właśc.: David Seth Kotkin) – ur. 16 września 1956 r. Amerykański iluzjonista specjalizujący się w produkcji wielkich widowisk. Doprowadził do zniknięcia m.in. Statui Wolności, odrzutowca oraz Orient Expressu. Znana jest jego iluzja, w której przeniknął przez Chiński Mur oraz tzw. Tornado Ognia, gdy stał w centrum szalejących płomieni.

DAVID BLAINE
(właśc. David Blaine White) – ur. 4 kwietnia 1973 r. Amerykański iluzjonista i kaskader zafascynowany postacią Houdiniego. Drogę do mistrzostwa rozpoczął od występów ulicznych, w których zachęcał widzów do współuczestnictwa. W 1999 roku dał się pochować na tydzień w plastikowym pudle pod trzytonowym zbiornikiem z wodą.

DERREN BROWN
ur. 27 lutego 1971 r. brytyjski showman i iluzjonista. Jego sława zaczęła się w 2003 roku od show „Rosyjska ruletka”, w którym przykładał sobie rewolwer do głowy i odpalał komory bębenka wybrane przez ochotnika z publiczności. W 2009 roku podał numery, które miały paść w brytyjskim LOTTO. Wkrótce numery te padły w losowaniu.Dodał(a): Gwidon Nieszczególny Wtorek 08.11.2011

Komentarze

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
dr Jones (2011-11-27 20:48:17)
W naszym kraju magików to nie brakuje Zgłoś naruszenie
MirekRonin (2011-11-22 01:18:55)
Ja znam sztuczkę ze znikaniem piwa lub wódki. Poważnie :D. Zgłoś naruszenie
pojechany (2011-11-09 22:20:53)
moja żona nie zna sztuczki ze znikaniem. muszę tylko dopracować jak wyjść niepostrzeżenie z domu. a potem mogę wyjaśnić, że coś nie wyszło i nagle znalazłem się w barze na przeciwko. :) Zgłoś naruszenie
M4rcin (2011-11-09 19:11:46)
Pamiętam jak w TV pokazywali kiedyś Copperfielda, oglądanie jego występu to było coś niesamowitego (będąc dzieckiem oczywiście :D), a znając już te sztuczki to nie to samo... dlatego poza chodzeniem po wodzie, czy zniknięciu posągu nawet nie czytam artykułu, wole być nieświadomy :D (a wyjaśnienie tych 2 już kiedyś na YT widziałem). Fajne pokazy ma też Chris Angel (można na TV4 nieraz zobaczyć "Mindfreak - Iluzjonista Criss Angel") Jeden z moich ulubionych pokazów: http://www.metacafe.com/watch/286452/criss_angel_fence_impalement/ Zgłoś naruszenie
MirekRonin (2011-11-08 19:12:02)
I wszystko zostało odkryte :D. Zgłoś naruszenie
heniek190 (2011-11-08 19:02:10)
DAVIDA COPPERFIELDA kilka razy widziałem w tv. Zgłoś naruszenie
Komentarze (6)