Buzludja - Socjalistyczne UFO

Monumentalny budynek spotkań Bułgarskiej Partii Socjalistycznej mógłby dziś być areną do gry w paintball lub tłem dla dobrego horroru. Jednak najpierw trzeba by sprawdzić, czy nie czają się tam jakieś upiory. Nie tylko socjalizmu.

Budowla przypominający kształtem latający talerz, powstawał przez 10 lat na wzgórzach Buzłudży – pasma górskiego położonego w samym środku Bułgarii na wysokości 1441 metrów n.p.m. Siedziba BPS stanęła akurat tutaj, gdyż w 1891 roku grupa pionierów bułgarskiego socjalizmu spotkała się na u podnóża  góry, by z dala od szpiegów zapoczątkować ów ruch w swoim kraju.

Budynek ma 42 metry średnicy i 15 wysokości, a jego wnętrze pokrywa 500 metrów kwadratowych mozaiki największych artystów tamtego okresu, o poglądach zbliżonych do partii BPS. Lenin, Marks i Engels, to główne postacie historii komunizmu ułożone na ścianach i suficie olbrzymiej sali plenarnej.
Obok budynku stoi wysoka na 70 metrów wieża, która zwieńczona jest dwiema pięcioramiennymi, czerwonymi gwiazdami.


Dziś wielki monument spuścizny komunistycznej niszczeje z dnia na dzień. Rząd nie radził sobie z utrzymaniem budynku, a także z naporem krytyki ze strony entuzjastów odrestaurowania `UFO`. Przekazał więc kłopotliwą budowlę partii lewicowej, która jest spadkobierczynią idei komunistycznych. Ta jednak nie ma pieniędzy na przywrócenie świetności Monumentowi z Buzłudży, a jej młodzieżówki nie kwapią się na `pierwszomajowe` sprzątanie budynku. Na stronie www.buzludja.com możesz wziąć udział w sondzie, która wskazuje kto powinien odrestaurować tę perełkę socjalizmu.
Dodał(a): gianni Czwartek 06.12.2012