„Bóg, Honor, Ojczyzna” od teraz w każdym nowym polskim paszporcie

Jeśli do tej pory ktoś na świecie nie wiedział, jakie wartości są najważniejsze dla każdego Polaka, to od teraz przypomni mu o tym nasz najnowszy paszport.
iStock-924231456.jpg

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiono zaprezentować nowe wzory paszportów, nawiązujące bezpośrednio do tego wielkiego jubileuszu. W internetowym plebiscycie mającym na celu wyłonienie tych wzorów mogli wziąć udział wszyscy Polacy. Ostatecznie w nowym paszporcie znajdą się tła takie jak Kopiec Czynu Niepodległościowego „Mogiła Mogił” w Krakowie, Orzełek Legionowy czy wizerunek Gabriela Narutowicza. 

Największe dyskusje wzbudziło jednak co innego. Mianowicie, na pierwszej stronie, na której widnieją wszystkie dane posiadacza dokumentu, pojawia się biały znak z białym i czerwonym napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Napis wzbudził oczywiste kontrowersje. Pojawiło się wiele głosów sprzeciwu osób, które nie utożsamiają się z tymi sformułowaniami lub uważają je po prostu za ciut przestarzałe i niepasujące do współczesnych czasów.

z24132883Q,Paszport---wzor-z-2018-roku--Widoczna-dewiza--Bog-.jpg

Ostatecznie mimo krytyki nie wycofano się z umieszczenia dewizy na paszportach, a w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, które reguluje kwestię paszportowych wzorów, nie przewidziano żadnych alternatywnych motywów. Wobec tego każdy dokument wyrobiony od 5 listopada 2018 będzie zawierał na pierwszej stronie słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Oczywiście ci, który wyrobili swoje paszporty przed 5 listopada, nie będą musieli ich wymieniać. Przypomnijmy, że dokument obowiązuje przez 10 lat.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Środa 07.11.2018

Komentarze

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Komentarze (0)