Birdly - symulator lotu ptaka

W końcu prawdziwy symulator lotu ptaka. I to wersja zaawansowana, a nie taka, gdzie kontrolujesz myszką lub klawiaturą gołębia i robisz nim przechodniom kupy na głowy. Co prawda ma już rok, ale do tej pory przeleciał nam gdzieś nad głowami.
birdly.jpg

Wreszcie możesz polatać jak ptak! Nawet mając lęk wysokości. Bo w tym symulatorze znajdziesz się niecały metr nad ziemią. To w realu, bo wirtualny świat, widziany przez okulary Oculus Rift sięga wysoko ponad drapacze chmur. Birdly to dzieło szwajcarskiego profesora Maxa Rheinera i jego studentów z Wydziału Sztuki na Uniwersytecie w Zurychu.

Przez pół roku rzadko wychodzili z pracowni. Ale widzieli zdecydowanie więcej, niż nam się wydaje! Codziennie wylatywali nad dachy budynków San Fancisco i Nowego Jorku, by testować symulator ptasiego lotu. I wcale nie chodzi o presję inwestora czy uczelni. Projekt nie jest komercyjny, więc mają sporo luzu i miejsca na kreatywność. Poświęcony czas spędzali na próbach i zwiedzaniu metropolii.Leżanka symulatora wygląda trochę jak krzyż antymasturbacyjny albo fotel ginekologiczny. Kładziesz się na brzuchu, chwytasz skrzydła i zaczynasz balansować. Części sprzętu obracają się w kilku płaszczyznach. Z przodu wiatr imituje spory wentylator.

Podobno wrażenia z lotu są niesamowite i nie do porównania z czymkolwiek innym. Nie trzeba się również obawiać zakwasów po intensywnym machaniu, gdyż symulator opiera się głównie na szybowaniu. W przyszłości ekipa chce rozwinąć urządzenie poprzez użycie wirtualnych okularów Oculus Rift Development Kit 2, dodanie kolejnej osi układania „skrzydeł” – by można było szybciej lecieć w stronę ziemi, a także wprowadzenie zapachów miasta. Czyli spaliny, kebab i wybijające studzienki.

Ekipa Birdly udostępnia urządzenie chętnym podczas pokazów i targów.

W końcu spełniło się marzenie wielu o wejściu w pióra ptaka, ale tak naprawdę będziemy w 100% zadowoleni, gdy w oknach budynków pojawią się gorące laski, które będziemy podglądać z parapetu. No nie mów, że o tym nigdy nie myślałeś…

Birdly New York from maxR on Vimeo.


Dyskutuj z autorem na Twitterze


Dodał(a): Paweł Jaśkowski Poniedziałek 31.08.2015