Biba na pogrzebie

Ponury i smutny okres związany z 1 listopada mamy za sobą. Jednak nie wszędzie na świecie śmierć jest czymś strasznym i przygnębiającym dla rodziny nieboszczyka.
śmierć filmik


Gdybyś przypadkiem uczestniczył w Ghanie w ceremonii pogrzebowej, mógłbyś mieć wrażenie, że tak naprawdę znalazłeś się w centrum uroczystości ślubnych. Goście wystylizowani jak na imprezę, tańczą, śmieją się, a do tego wręczają prezenty całej rodzinie. Mało tego! Obchody mogą trwać nawet kilka dni. Takiego maratonu weselnego nie wytrzymałby nawet najbardziej wprawiony melanżownik.

Na takie imprezy mieszkańcy Ghany muszą czasem zaciągnąć kredyt. A myślałeś, że tylko w Polsce jest to kosztowne? Stypa to pełnoprawna impreza z kilkudniowymi tańcami, jedzeniem. Dodatkowo trzeba się ubrać świątecznie, zadbać o wygląd swój i nieboszczyka. Bywa, że za życia nie doświadcza takich luksusów jak po śmierci. Piękna trumna, ekskluzywna pościel, markowe ubranie. Na to wszystko Ghańczycy nie szczędzą grosza.

Muzyka odgrywana na bębnach lub puszczana z wielkich głośników jest rytmiczna i radosna. Wszystko ze względu na to, że mieszkańcy Ghany wierzą, że zmarły odchodzi do lepszego świata i ma czuwać nad żywymi. Warto więc się zadłużyć i świetnie bawić, by wkupić się w łaski nieboszczyka mającego opiekować się swoją rodziną na ziemi.Dodał(a): carlo Poniedziałek 05.11.2012