10 najbogatszych Polaków. Zobacz, czym się zajmują

Rok 2020 był bardzo ciężki. Ucierpiała mocno gospodarka światowa, a wielu przedsiębiorców odczuło ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. To jednak nie przeszkodziło najbogatszym Polakom, aby powiększyć swoje majątki.
iStock-1257387267.jpg

Czasopismo Forbes co roku publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W tegorocznym zestawieniu, aby załapać się do rankingu należało posiadać majątek wynoszący minimum 649 mln zł, czyli o 15 proc. niż w liście sprzed roku. Pomimo złej sytuacji gospodarczej polscy miliarderzy i milionerzy sukcesywnie zwiększali swoje majątki.

Na pierwsze miejsce wśród najbogatszych Polaków wrócił Michał Sołowow. Przedsiębiorca jest większościowym udziałowcem koncernie chemicznym Synthos. W skład biznesowego portfolio wchodzi również producent podłóg Barlinek oraz firma ceramiki sanitarnej Cersanit. Łączny majątek Sołowowa to 15,6 mld zł.

Na drugie miejsce awansował Tomasz Biernacki, który jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Obecnie jest ich w Polsce 1500. Dzięki temu majątek przedsiębiorcy wyniósł 13,1 mld zł. Trzecie miejsce z wynikiem nieco ponad 13 mld zł zajął Zygmunt Solorz, który działa m.in. w branży medialnej (Polsat) czy telekomunikacyjnej (Polkomtel) oraz energetycznej.

Czwarte miejsce przypadło Jerzemu Starakowi, którego majątek wyceniono na 12,9 mld zł. Biznesmen jest m.in. większościowym udziałowcem Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków generycznych.

Piąte i szóste miejsce należy do rodzeństwa Kulczyków. Nieco większym majątkiem wynoszącym 7,6 mld zł może pochwalić się Dominika Kulczyk, który zwiększył się o 10 proc. Z kolei fortuna Sebastiana Kulczyka nieznacznie spadła do 6,4 mld zł.

Po sześciu latach do dziesiątki najbogatszych Polaków powrócił Rafał Brzoska, który zajął siódme miejsce z majątkiem wycenianym na 5,7 mld zł. W jego posiadaniu jest ok. 13 proc. akcji InPostu. 

Na ósmym miejscu znalazł się Zbigniew Juroszek (kontrolujący Atal) i Mateusz Juroszek (właściciel STS), których biznesy wyceniono na 4,8 mld zł.

Na dziewiątym miejscu z wynikiem 4,7 mld zł uplasował się Maciej i Małgorzata Adamkiewicz. Są właścicielami polskiej firmy farmaceutycznej Adamed. 

Topową dziesiątkę zamyka Paweł Marchewka - jego spółka zajmuje się produkcją gier komputerowych. Majątek Marchewki wynosi 4,1 mld złotych.


Dodał(a): Kamil Nowicki Sobota 27.02.2021