7 faktów na temat usuwania tatuaży

Zasada numer jeden głosi: zanim zrobisz tatuaż, dokładnie przemyśl to, co zamierzasz sobie wydziarać. Jeśli jednak pominąłeś ten krok i teraz chciałbyś się pozbyć nieudanego wzoru, oto rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na jego usunięcie

ThinkstockPhotos-498981007.jpg

Usuwanie tatuażu jest dużo droższe niż sam tatuaż. Jest to również proces nieco bardziej bolesny (głównie ze względu na zastrzyki). Czasami jest to jednak jedyna opcja, by pozbyć się niechcianej dziary. Czy myślisz o usunięcie tatuażu?

Zobacz też: Maść usuwająca tatuaże

1. To bardzo długi proces
W zależności od wielkości tatuażu i rodzaju skóry, całkowite usunięcie dziary trwa od 1 roku nawet do 3 lat. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie tatuażu. Jeśli jest on bliżej serca, proces może być szybszy dzięki lepszej cyrkulacji. Kluczową rolę odgrywa również kolor tatuażu. Czarny tusz jest najłatwiejszy do usunięcia, z kolei kolory takie jak: czerwony, różowy i zielony wymagają czasu i wysiłku. Średnie przerwy między kolejnymi zabiegami wynoszą od 4 do 8 tygodni. Czasami jednak nawet 10-18 sesji to za mało. Jeśli ktoś sugeruje usunięcie tatuażu szybciej, należy być czujnym i zrezygnować z takiej oferty. W przeciwnym razie można się narazić na podrażnienia skóry, otwarte rany i wiele innych zagadnień.

2. Kto był autorem twojej dziary?
Profesjonalista? Amator? W zależności od tego, kto cię wytatuował, usuwanie tatuażu może być trudniejsze lub łatwiejsze. Profesjonalne tatuaże z reguły są łatwiejsze do usunięcia, a te robione przez amatorów mogą wymagać do 15 sesji. Jednak czasami amatorskie tatuaże są łatwiejsze do usunięcia niż te zrobione przez profesjonalistów. Wszystko zależy od artysty tatuażu i jego umiejętności.

3. Hipopigmentacja - odbarwienia
Jeśli masz ciemną skórę, istnieje ryzyko hipopigmentacji, czyli jej odbarwienia. Problemem jest to, że laser usuwa ze skóry nie tylko tatuaż, ale i pigment, dlatego bardzo ważne jest, aby skonsultować się z kilkoma ekspertami i znaleźć najlepszego w swoim fachu.

4. Skonsultuj się z kilkoma specjalistami
Być może nie masz czasu na odwiedzanie kilku specjalistów od usuwania tatuaży więc zamierzasz znaleźć pierwszego lepszego i rozpocząć proces. W ten sposób nie możesz być pewny, co z tego wyjdzie. Jeśli chodzi o usuwanie tatuażu, warto skonsultować się z minimum 3 ekspertami, by wybrać najlepszego. Zły wybór może skutkować bliznami i wieloma problemami skórnymi. Specjaliści mogą pomóc ich uniknąć.

5. Dowiedz się więcej na temat laserów
Niestety nie ma takich laserów, które usuwałyby wszystkie kolory tatuaży na raz - różne lasery usuwają różne kolory. Jeśli masz wielobarwny tatuaż, prawdopodobnie będziesz potrzebował wielu laserów, a zatem więcej sesji i oczywiście więcej pieniędzy.

6. Zadawaj pytania
Usuwanie tatuażu to raczej bezpieczny proces, ale tylko wtedy, gdy jest wykonywany przez profesjonalistę. Nie ważne jednak do jak doświadczonego i popularnego eksperta trafiłeś - nie należy siedzieć i brać za pewnik wszystkiego co mówi. Najlepiej zadaj nieoczekiwane pytania, by sprawdzić jego wiedzę. Wszyscy mamy różne rodzaje skóry, różny stan zdrowia i różne dziary, więc jeśli jakiś zabieg pomógł twojemu znajomemu, nie musi oznaczać to, że pomoże również i tobie. Dowiedz się o ryzyko skutków ubocznych. Sprawdź też opinie w Internecie na temat specjalisty, do którego się wybierasz.

7. Skutki uboczne
Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko potencjalnych skutków ubocznych. Usuwanie tatuaży nie jest wyjątkiem. Hipopigmentacja (o której już była mowa), przebarwienia, blizny, infekcje, oparzenia, zmiany struktury skóry, pęcherze, obrzęk, wysypka, podrażnienie i długotrwałe bóle to wszystkie potencjalne skutki uboczne usuwania dziar. Większość z nich nie jest poważna, ale inne mogą wymagać dalszych zabiegów.

źródło: womanitely.com


Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 28.12.2015