5 sposobów na poprawę relacji z teściową

To ważne, szczególnie dzisiaj, w dniu teściowej!

relacja z teściową.jpg


W skali od 1 do 10 – jak bardzo kochacie swoje teściowe? I dlaczego większość z nas z góry zakłada, że ta relacja od samego początku skazana jest na niepowodzenie? Prawda jest taka, że jeśli chodzi o budowanie relacji międzyludzkich, a szczególnie tych z teściową, nie ma jednej złotej rady. Trzeba sporo „zainwestować” – przede wszystkim czasu i dobrych chęci, żeby wypracować konkretny model, który przyniesie obu stronom dobre relacje.

Jak budować relację z matką twojej partnerki?

Na początku rozpoznaj „wroga”! Oczywiście to z lekkim przymrużeniem oka, ale... trochę prawdy w tym jest. Niezależnie, czy jest to teściowa, znajomi, czy potencjalny najlepszy przyjaciel – na samym początku znajomości dobrze jest dowiedzieć się podstawowych informacji na temat danej osoby. Dotyczy to również jej pozytywnych, ale też negatywnych cech. Dowiedz się, co twoja teściowa lubi, a czego nie. Naucz się z nią rozmawiać. Dobrym krokiem będzie poznanie jej ulubionych tematów do dyskusji. Dzięki temu unikniesz tych chwil niezręcznej ciszy...

Co jeszcze możesz zrobić, żeby twoje relacje z teściową weszły na wyższy poziom zaangażowania i sympatii?

#1 Komplementuj, ale z umiarem

No bo w końcu kto nie lubi słuchać o sobie w samych superlatywach. Teściowe też są łase na miłe słowa, komplementy. Spraw jej przyjemność i powiedz kilka miłych słów. Generalnie obowiązuje zasada: im więcej komplementów tym lepiej, ale też nie przeginaj, żeby nie uznała cię za pantoflarza. I uważnie dobieraj komplementy. Jeśli np. twoja teściowa jest kobietą nieco bardziej „przy kości”, to nie mów jej, że ma sylwetkę osy. Na wasze pierwsze spotkanie przygotuj coś wyjątkowego, ale też nie przytłaczającego. Niech to będzie dowód, że zależy ci na dobrych relacjach z mamą ukochanej. Może warto coś ugotować?

#2 Mów w superlatywach o jej córce

Nigdy, przenigdy, nie krytykuj jej córki! Bez względu na wszystko i przynajmniej na początku tworzenia relacji zięć – teściowa. Podkreśl to, jak wielki wkład w wychowanie twojej żony miała teściowa, że to między innymi dzięki niej masz tak cudowną osobę obok siebie. Pamiętaj też, że to w końcu jest jej córka, miło jej będzie słuchać dobrych rzeczy o swoim dziecku. Poza tym dobrze wiesz, że nawet gdyby było inaczej, to dzieciom wybacza się niemalże wszystko! Wykaż się „przebiegłością” i stwórz w oczach teściowej idealny obraz zięcia, który dba o jej dziecko, troszczy się i akceptuje w 100%.

#3 Poproś o życiową poradę

Taka postawa pokaże, jak bardzo szanujesz i cenisz opinię teściowej. To ważny punkt w budowaniu zdrowej relacji na poziomie zięć – teściowa. Pokaż matce partnerki, że bardzo doceniasz jej słowa i każdą radę. I że liczysz się z jej opinią na zadany przez ciebie temat. Niech twoja teściowa wie, że jest (mimo wszystko) częścią waszego życia i nie odseparowujesz jej ukochanego dziecka. Udowodnij teściowej, że ważne dla ciebie jest, by wypowiadała swoje zdanie na ważne dla was tematy, choć warto przy tym pamiętać, aby wyznaczać zdrowe granice. Wysłuchaj jej, ale zaznacz, że decyzje na temat waszego związku podejmujesz ty z żoną.

#4 Zdrowie najważniejsze

Bądź wsparciem i zainteresuj się zdrowiem teściowej. Nie musisz oczywiście wysłuchiwać litanii wszystkich jej dolegliwości. Ale zaproponuj, że np. podrzucisz ją do lekarza, zainstalujesz aplikację do monitorowania zdrowia i naucz ich obsługi, ale też porozmawiaj o zmianie jej nawyków. Nawet jeśli jest nałogową palaczką i pali papierosy w twoim towarzystwie – możesz (i powinieneś) przypominać jej o szkodliwości palenia. I o tym, że każdy moment jest dobry, żeby rzucić ten brzydki nałóg. Kup jej tabletki albo plastry z nikotyną, które zaspokoją jej głód nikotynowy. Sięgaj po obrazowe porównania i mów, że wdychając dym papierosowy – wdycha do płuc raka, a substancje smoliste zalepiają jej płuca itd. Jeśli twoja teściowa twardo nie chce rzucić, możesz jeszcze sięgnąć po nowinki technologiczne i podsunąć jej pod nos mniej szkodliwe zamienniki papierosów. Mogą nimi być e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu, w których tytoń się nie spala i nie ma tego śmierdzącego, papierosowego dymu. Pozwalają palaczowi zachować „rytuał”, z którego trudno zrezygnować, ale zmniejszają też dawkę szkodliwych związków. Jeśli teściowa wydaje na papierosy krocie, to możesz spróbować przekonać ją niską ceną takich urządzeń. Przykładowo, lil SOLID 2.0., najnowsze urządzenie do podgrzewania tytoniu na półkach sklepowych, kosztuje niecałe 50 zł. Oczywiście nadal zamiana papierosa na takie urządzenie nie będzie obojętna dla jej zdrowia, ale przynajmniej nie będzie się tak truć. I cuchnąć. Tłumacz jej jednak ciągle, że najlepiej pożegnać ten nałóg na dobre.

#5 Bądź pewny siebie

Czasami teściowe są bardziej przebiegłe niż nam się wydaje i chcą sprawdzić twoją odporność i zdolność zadbania o bezpieczeństwo rodzinnego gniazda. Nie ważne, jak bardzo starasz się zaimponować teściowej, stworzyć z nią przyjacielską relację – ważne, żeby pozostać wiernym sobie i być dumnym z tego, kim jesteś. Pytaj o rady, ale jednocześnie wyrażaj swoją opinię. Doradzaj się w ważnych tematach, ale nie daj sobie wejść na głowę. Teściowa powinna być swojego rodzaju „partner in crime”, a nie przewodnikiem niewidomego, błądzącego w ciemności! Ważne, że nawet jak się ścieracie w poglądach, zawsze robić to z szacunkiem.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Sobota 05.03.2022