5 nawyków, które sprawią, że wyjdziesz na bardziej inteligentnego

Rozwiązywanie kolejnych testów na inteligencję nie pomoże ci w byciu mądrzejszym, a co najwyżej sprawi, że będziesz lepszy w sudoku lub układaniu glazury w łazience. Jeżeli chcesz, aby wszyscy mieli cię za bystrego gościa, powinieneś zapoznać się ze wskazówkami podanymi przez ekspertów.
smart.jpg
Tymi sposobami nie zwiększysz swojego IQ, a jeżeli chcesz być rzeczywiście mądrzejszy, zamiast oglądać kolejne seriale na Netfliksie, zacznij czytać książki. Natomiast jeżeli zależy ci, żeby sprawiać wrażenie inteligentniejszego faceta, zapoznaj się z tymi radami.

Odstaw alkohol
Nie chodzi o podanie kumplowi piwa do potrzymania, żeby pokazać, jaki jesteś sprytny. Samo w sobie jest to głupotą, bo gdy ty będziesz zajęty wspinaniem się po piorunochronie na balkon, on pewnie opróżni całą butelkę, a ty w końcu spadniesz na głowę. A to na pewno nie doda ci inteligencji. Chodzi o to, żebyś w sytuacjach towarzyskich nie biegał cały czas z kieliszkiem w dłoni. Badanie opublikowane w Journal of Consumer Psychology pokazuje, że ludzie pijący wśród znajomych dużo alkoholu są postrzegani za głupszych niż otaczające ich osoby. Dlatego kolejny toast możesz już sobie odpuścić.

Noś się elegancko i nie odkrywaj ciała
Zapewne od miesięcy przerzucałeś żelastwo, żeby latem móc pokazać swoje nabrzmiałe bicepsy, klatę jak u Supermana i plecy jak lotnisko. Lato się jednak skończyło, więc nie musisz na siłę wkładać na siebie zbyt opiętej koszulki lub rozpinać kolejnych guzików w koszuli. Profesor Kurt Gray z University of Maryland odkrył, że ludzie, którzy noszą mniej ubrań, są postrzegani jako mniej zdolni do planowania i podejmowania własnych decyzji.

Mów pewniej, szybciej i z klasą
Eminem w niejednym kawałku pokazał, że potrafi nawijać z prędkością karabinu maszynowego, a przy tym nie robić żadnych pauz. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś nagle zaczął gadać szybciej, niż jeździ pendolino. Natomiast jeżeli masz tendencję do monotonnej mowy, powinieneś wziąć przykład z Slim Shady’ego i nauczyć się wypowiadać nieco szybciej i głośniej, nie robić zbędnych przerw, ale przede wszystkim unikać wydawania z siebie dźwięku przypominającego mongolski śpiew gardłowy. Psychoterapeuta Tom Barber stwierdził, że im pewniej i szybciej ludzie mówią, tym inteligentniej wypadają w oczach i uszach rozmówców. Pamiętaj też, żeby nie przeklinać, jak mają to w zwyczaju raperzy. Wprawdzie według badań używanie wulgaryzmów świadczy o wysokim ilorazie inteligencji, ale kobietom raczej nie spodoba się, jak będziesz rzucał surowym mięsem.

Nie udawaj, że znasz się na wszystkim
Największym głupcem jest ten, kto uważa, że wie wszystko. To mądrość przekazywana przez wielu filozofów, a teraz także przez nas. Takie osoby prawie zawsze będą źle wypadały w oczach swoich rozmówców. Trudno jest przewidzieć, jaką wiedzę na dany temat ma druga osoba, dlatego czasem lepiej trzymać język na wodzy niż chlapać nim na prawo i lewo. Tym bardziej, jeśli to ona zaczęła jakiś temat, powinniśmy patrzeć jej w oczy i dokładnie wysłuchać, zadając pytania. Nawet jeśli wydaje nam się, że już to wiemy. Socjolog Larry Kersten twierdzi, że to właśnie wtedy sprawimy wrażenie osoby, która potrafi podtrzymać dyskusję, co wskazuje także na wysoki poziom IQ.

Zwróć uwagę na swój wygląd
To jak się prezentujesz, jest jednym z najważniejszych czynników, które mogą sprawić, że będziesz wyglądał mądrzej. Moglibyśmy wymienić tu takie banały, jak zakładanie okularów, ale zerówki są raczej zarezerwowane dla hipsterów, a jeśli nie masz wady wzroku, będziesz w nich wyglądał po prostu śmiesznie. Chodzi raczej o to, żebyś potrafił wyeksponować swoje najlepsze cechy. Nie bój się siwych włosów, bo to właśnie one są oznaką dojrzałości, a co za tym idzie i mądrości. Zadbaj o swoje zęby, a jeśli wyglądają jak perełki, pokazuj je jak najczęściej. Obyś tylko nie szczerzy się jak głupek. No i przede wszystkim zadbaj o prawidłową postawę!
Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Środa 23.09.2020