5 najbogatszych raperów świata

Podczas gdy rodzimi hip hopowcy rapują o biedzie w blokach, zagraniczni artyści pławią się w luksusach i nie muszą się zastanawiać czy nie wydyma ich wytwórnia.
najbogatsi raperzy świata


To oni są wytwórniami, producentami, twórcami tekstów, wykonawcami, a także designerami, a przede wszystkim – biznesmenami.

Forbes tym razem ocenił majątek raperów. Podczas tworzenia listy wziął pod uwagę wartość marek, które są w posiadaniu twórców, a także ich udziały w różnych przedsięwzięciach, wartość majątku oraz płynność finansową i wycenę rynkową ich wizerunku. Tak oto powstała lista 5 najbogatszych raperów świata według Forbesa.

5. 50 Cent, czyli Curtis Jackson. Odkryty przez Eminema i Dr. Dre raper `wyceniany` jest na 125 milionów dolarów. Dorobił się głównie na muzyce, sprzedaży produktów z jego wizerunkiem. Sprzedał również prawa do rozlewania napoju witaminowego koncernowi Coca – Cola. W tej chwili skupia się na współpracy z SMS Audio, by wypuścić na rynek słuchawki sygnowane jego pseudonimem. Pracuje również nad swoim napojem energetycznym.

4. Bryan “Birdman” Williams – jego fortuna wyliczana jest na około 150 milionów zielonych. Pochodzi z zarobków, jakie przynosi wytwórnia Cash Money Recrods. Założona w 1991 roku, wraz z bratem, ma pod swoimi skrzydłami takie gwiazdy jak: Bow Wow, Busta Rhymes, Drake, Lil Wayne, Limp Bizkit czy Nicki Minaj. Chcąc zdywersyfikować swoje wpływy, wprowadza na rynek markę odzieżową oraz spirytusową.

3. Andre “Dr. Dre” Young – hip hopowy ojciec chrzestny. Jego majątek wyceniany jest na 350 milionów dolarów. Swoją fortunę zbudował dosyć niedawno, bo pracuje nad tym od 2009 roku, kiedy to zaczął sprzedawać słuchawki sygnowane jego pseudonimem. W 2011 roku sprzedał 51% udziałów w marce Beats Electronics za 300 milionów zielonych. Wkrótce jednak odkupił połowę tych akcji. Dziś trzęsie segmentem premium słuchawek. Jego udział w sprzedaży szacowany jest na 66%.

2. Shawn “Jay-Z” Carter zgromadził majątek wart 475 milionów baksów. Najwięcej zarobił na sprzedaży swojej marki odzieżowej Rocawear (204 miliony)oraz na kontrakcie z firmą organizującą koncerty Live Nation (150 milionów). Nadal ma udziały w Roc Nation (producent i wydawca)muzyki, Carol’s Daughter (firma kosmetyczna), a także w drużynie NBA Brooklyn Nets oraz w hali, w której ekipa rozgrywa mecze – Barclays Center. Na tym nie koniec – współpracuje m.in. z Reebokiem, Duracellem, Budweiserem i Bacardi. Prawdziwy „American Dream” – od dealera do milionera.

1. Sean “Diddy” Combs, zwany niegdyś “Puff Daddy” ma fortunę wartą 580 milionów zielonych. To gość, który naprawdę nam imponuje - pije wódkę i jeszcze na niej zarabia! Dzięki kontraktowi z firmą Diageo, która jest producentem wódki Ciroc, Diddy inkasuje co roku ośmiocyfrową kwotę w dolarach. Gdyby firma została sprzedana, raper dostanie kilkaset milionów – na wypadek, gdyby nowi właściciele nie chcieli tak drogiego ambasadora. Jednak marka radzi sobie świetnie i jej wartość rośnie. Zatem najbogatszy raper może zająć się wydawaniem kasy oraz spijaniem śmietanki z intratnego kontraktu. Sean Combs nadal posiada wytwórnię Bad Boy Records, jednak i bez niej mógłby utrzymywać się na szczycie listy.Dodał(a): gianni Środa 10.07.2013