5 miejsc na Górnym Śląsku, które warto sprawdzić

Niewielu wie, że Górny Śląsk obfituje w dziką przyrodę i zabytki kryjące mnóstwo fascynujących tajemnic. To też prawdziwe zagłębie piwowarskie. Gdzie warto skierować swoje kroki, zwiedzając ten region?

górny śląsk.jpg


Górny Śląsk w umysłach wielu osób wciąż budzi stricte górnicze skojarzenia. Są one trafne tylko do pewnego stopnia. Tymczasem bogactwem tego regionu jest nie tylko węgiel. Oto nasza subiektywna lista najciekawszych miejsc na Górnym Śląsku.

Dolina Białej Wisełki

Weekendowy wypad z kumplami na łono natury? Dolina Białej Wisełki w Beskidzie Śląskim to idealna okolica do przeżycia prawdziwie męskiej przygody. Rwące potoki, wodospady zwane Kaskadami Rodła i gęsto porośnięty las aż proszą się o całodniowy trekking. Dodatkową atrakcją jest położona niedaleko Barania Góra, do której wiedzie niebieski szlak turystyczny. Z liczącego 1220 m n. p. m. szczytu rozciąga się fantastyczny widok na obszar źródliskowy Wisły, a także na panoramę gór państw: Polski, Czech i Słowacji.

Dodajmy, że do Doliny Białej Wisełki warto przyjechać nie tylko latem czy wczesną jesienią. Tutejsze krajobrazy zachwycają o każdej porze roku.

Jezioro Paprociańskie


A może wypad na ryby? Pasjonaci wędkarstwa z pewnością nie będą tu narzekać na nudę. W znajdującym się nieopodal Tychów Jeziorze Paprociańskim masz szansę złowić okaz szczupaka, okonia, a nawet węgorza. A to tylko kilka z wielu gatunków ryb, które żyją w tym miejscu. To miejsce zdecydowanie sprzyja naładowaniu wewnętrznych akumulatorów.

Nad to malownicze jezioro możesz też śmiało zabrać swoją ukochaną. Okolica jest spokojna, nie brakuje tu też czystych plaż. Planujesz oświadczyny? W tak romantycznych okolicznościach, w towarzystwie łabędzi i mew twoja wybranka na pewno powie „tak”!

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych


Z wycieczki znad Jeziora warto wybrać się do Tych, gdzie znajduje się punkt, którego nie może pominąć żaden miłośnik piwa. Historia piwowarstwa liczy na tym terenie bez mała 400 lat i nie brakuje w niej nietuzinkowych osobistości, burzliwych wydarzeń i niespodziewanych zwrotów akcji. Czy książę może być dobrym biznesmenem? Jaki jest przepis na idealnego lagera? Dlaczego kufle miały niegdyś szklane dno? O tym wszystkim opowiedzą wam przewodnicy w muzeum – na życzenie również ślonską godką. Zdecydowanie warto tu przyjechać, bo budynek sam w sobie jest unikatową perłą górnośląskiej architektury. W zabytkowym pubie możecie oczywiście zdegustować piwa wytwarzane przez Tyskie Browary Książęce, między innymi to najświeższe – Tyskie z Tanka.

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych znajduje się przy ulicy Katowickiej 9 w Tychach.

Browar Mariacki w Katowicach

Ten niewielki, lokalny browar należy do hotelu Best Western Hotel Mariacki, znajdującego się w kamienicy przy ul. Mariackiej 15. Kontynuuje się tu piwowarską tradycję, którą w 1906 r. zapoczątkował Loebel Handler. Ówczesny właściciel tego budynku oraz browaru Oberschlesische Bierbrauerei otworzył tu swoją piwiarnię. Browar Mariacki jest więc kolejnym obowiązkowym punktem na waszym górnośląskim piwnym szlaku. W końcu niewiele jest w Polsce hoteli, które mogą pochwalić się własnym browarem.


Tutejsze piwa są tradycyjnie naturalne, niepasteryzowane i niefiltrowane. Produkuje się tu trzy rodzaje piwa: Pils 12,5°, Pszeniczne 12,5° i AIPA 16°. Nie musimy chyba wspominać, że cała trójka świetnie komponuje się z potrawami serwowanymi w hotelowej restauracji, której Szefem Kuchni jest Krzysztof Harrison. Przy piwie możemy posiedzieć też w klimatycznym hotelowym barze.


Do dyspozycji gości Hotelu Mariacki jest 46 komfortowo wyposażonych, klimatyzowanych pokoi. Warto zwrócić uwagę na ciekawy, industrialny design hotelu, w którym zachowano wiele elementów przedwojennej architektury.

Na koniec jeszcze kilka słów o samych Katowicach. To miasto już dawno przestało być umorusanym w sadzy, mrocznym górniczym zagłębiem. Kopalnie w obrębie miasta są zamknięte, a przestrzeń miejska – odświeżona i świetnie utrzymana. Zachowując swój industrialny charakter, Katowice są przy tym dosłownie skąpane w zieleni. W ostatnich latach powstało tu również mnóstwo przeróżnej maści knajpek, pubów i klubów – na każdy gust, smak i kieszeń. Katowice są też świetną bazą wypadową do zwiedzania wszystkich miejsc, które wymieniliśmy wyżej. Jeżeli nie wyeksplorowaliście jeszcze stolicy Górnego Śląska, koniecznie nadróbcie ten brak!

Zamek Ogrodzieniec

17311091_1485674291466048_2410391578489079480_o.jpg

Amatorzy zabytków zdecydowanie powinni udać się do Podzamcza, gdzie znajduje się wybudowany w czasach króla Kazimierza Wielkiego zamek Ogrodzieniec. Znajduje się na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na wysokości 515,5 m n.p.m. Zamek był kiedyś imponującą rezydencją magnacką, jednak teraz lata swojej świetności ma już za sobą. Obecnie ma status tzw. trwałej ruiny, co dla miłośników tego rodzaju zabytków stanowi dużą atrakcję. W ostatnim czasie obiekt zyskał spektakularne iluminacje, które warto podziwiać po zachodzie słońca. Widok oświetlonych ruin zapiera dech w piersiach.

A może macie jeszcze inne miejsca na Górnym Śląsku, których nie ma na tej liście, a które warto odwiedzić?

Materiał promocyjny


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 01.10.2019