5 metod, które pokażą, że angażujesz się w pracę

No dobrze, przeżyłeś poniedziałek, ale do końca tygodnia zostały jeszcze długie cztery dni. Pięć krótkich zdań pomoże ci uporać się z każdym zadaniem, a twoi koledzy i szef naprawdę uwierzą, że ci zależy.
iStock-923040514.jpg

Każdy z nas to przeżył. Zebranie służbowe albo dyskusja, której temat jest ci tak obcy jak francuska nazwa szminki twojej dziewczyny. Niby miałeś czas na zapoznanie się z tematem, ale z jakiegoś tajemniczego powodu tego nie zrobiłeś. Może to był ważny mecz, a może jeszcze ważniejszy melanż. Nic nie szkodzi – CKM śpieszy ci na ratunek.

1.
Zapytaj o rolę innego pracownika w konkretnym zadaniu

Zdanie „Jak widzisz w tym rolę Mateusza” skieruje dyskusje na zupełnie inne tory. Bez obaw - zawsze jest jakiś Mateusz, a jeśli go nie ma, to wszyscy pomyślą, że wiesz coś, o czym oni nie mają pojęcia. Tym sprytnym ruchem nie tylko pokażesz zaangażowanie w globalny przebieg sprawy, ale też całą uwagę skupisz na Bogu ducha winnym Mateuszu, który prawdopodobnie jest tak samo zdezorientowany jak ty. 

2. Przeliczaj procenty na ułamki, kilometry na metry i złotówki na grosze

Stań się prawdziwym żonglerem jednostek. To niezawodna metoda, która nie tylko udowodni jak bardzo pochłaniają cię wykonywane obowiązki, ale też da szansę na popisanie się matematyczną wirtuozerią. Staraj się unikać ułamków budzących wątpliwość – najbezpieczniejsze formy to 1/2, 1/3/, 3/4. 


3. Używaj słowa „częściowo” 

Częściowo zapoznałeś się z tematem, częściowo jesteś na bieżąco, częściowo nie jesteś zorientowany. Czyli tak naprawdę nie wiadomo, której części raportu nie przyswoiłeś. Można jedynie podejrzewać, że znacznej.


4. Poproś o powtórzenie wyników, danych lub uwag.

Oczywiście, że chcesz usłyszeć jeszcze raz to samo, ponieważ masz już w głowie pomysł na rozwiązanie tego konkretnego problemu. Jest to też jasna wiadomość dla wszystkich obecnych, że jesteś skoncentrowany i skupiony.

5. Powtórz to, co właśnie usłyszałeś

Tutaj nie damy ci gotowca, ale liczymy na twój refleks. Wyłap jedno zdanie i lekko je przekształć. W tej technice ważne jest to, żeby cudzą wypowiedź powtórzyć wolniej.  Jeśli Kasia z działu kadr powiedziała, że potrzeba dwóch pracowników, to wystarczy, że ogłosisz, że bez inwestycji w kapitał ludzki nie osiągniecie zamierzonego efektu. 


Warto położyć nacisk na takie słowa jak rozwiązanie, wynik i skutek. W wersji dla zaawansowanych możesz pokusić się o sformułowanie pytania. Istnieje jednak ryzyko, że to wywoła lawinę wątpliwości i ktoś poprosi cię o ich rozwianie. 

A tego chcemy uniknąć.  

ZOBACZ TAKŻE: 7 RZECZY, KTÓRE ZDZIWIĄ OBCOKRAJOWCA W POLSCE




Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 25.11.2019