31 dni urlopu w roku. Nowy pomysł na kryzys

Sytuacja związana z koronawirusem dość mocno namieszała nie tylko w systemie zdrowotnym, ale również znacząco wpłynęła na rynek pracy. Obecnie trwają bardzo burzliwe negocjacje związkowców z pracodawcami. Niektóre plany mogą spodobać się pracownikom.
Projekt bez tytułu(129).jpg

Miniony rok dość mocno dał się we znaki światowej gospodarce. Sporo firm przeszło na zdalny model pracy, co jak się okazuje ma wiele pozytywnych korzyści. Niestety tracą na tym m.in. właściciele powierzchni biurowych, ponieważ liczba najemców cały czas się kurczy.

Prawdopodobnie po całej sytuacji związanej z koronawirusem czeka nas spora reforma. Dotknie ona wszystkie dziedziny na styku biznesu, pracowników i polityki społecznej państwa. Wszystkie szczegóły muszą być dokładnie ustalone przez związkowców, pracodawców i rząd.

Na środowym spotkaniu zespołu polityki gospodarczej i rynku pracy Rada Dialogu Społecznego ustaliła, że przedmiotem negocjacji powinny być kwestie migracyjne. Pracodawcy chcą bowiem mieć łatwiejszy dostęp do taniej siły roboczej ze Wschodu - czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Związkowcy zastrzegają, że otwieranie rynku na pracowników ze Wschodu nie może się odbyć kosztem polskich pracowników. Warto dodać, że na spotkaniu była omawiana kwestia pozostania na stałe przy pracy zdalnej. 

Dodatkowo związkowcy chcą wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 31 dni, co może się spodobać wielu pracownikom. Chociaż jak na razie nie wiadomo czy dodatkowe dni wolne od pracy byłyby kosztem niższego wynagrodzenia. 

Prawdopodobnie spotkanie związkowców z rządem może również oznaczać reformę administracji publicznej i podniesienie jej efektywności. Oznaczałoby to podwyżkę wynagrodzeń urzędników.

W tym roku dla osób pracujących na etat czeka, aż 136 dni wolnych. należy wziąć pod uwagę weekendy, które dają nam 104 wolne dni. Dodatkowo  26 dni urlopu i 12 dni świątecznych. Łącznie daje nam to 142 dni, lecz trzeba odliczyć część świąt pokrywających się z weekendem, czyli wyjdzie nam 136 dni poza pracą.


Dodał(a): Kamil Nowicki Piątek 15.01.2021