3 rocznica uzyskania niepodległości przez San Escobar

Nie ma chyba drugiego takiego narodu, który nie znałby lepiej trudów walki o niepodległość. Dlatego naszym przyjaciołom z San Escobar składamy najlepsze życzenia w dniu ich narodowego święta.
flaga (1).JPG

Polskę i San Escobar naprawdę wiele łączy. Podobnie jak nasz kraj po latach zaborów, San Escobar triumfalnie pojawił się na mapach świata – jedyną różnicą jest fakt, że Polska miała za sobą długą historię, a San Escobar zostało powołane z nicości przez polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dokładnie 10 stycznia 2017 roku.

Nie był to jedyny sukces polskiej dyplomacji, bo nie dość, że udało się utworzyć nowe państwo, to od razu udało się spotkać z jego ministrami. 

Treść wygłoszonego komunikatu była następująca:

„W każdym takim spotkaniu, chociaż trwa ono dzień, czy dwa, mamy okazję, no, prawie do 20 spotkań odbyć się z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak na przykład na Karaibach, po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji – na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize. No a każdy z tych krajów to jest jeden głos w Radzie, w Zgromadzeniu Ogólnym tutaj w ONZ-ecie”.

Powstanie nowego państwa natychmiast zanotowała międzynarodowa prasa. Wzmianki o San Escobar pojawiły się „The New York Times"„BBC" oraz The Washington Post". Świat jednak nie docenił geniuszu polskiej polityki i komentarze sugerowały, że polski minister nie zna geografii. Nic bardziej mylnego!

Co wiemy o San Escobar?

Jest to państwo leżące na Morzu Karaibskim, jego pełna nazwa brzmi: Ludowo-Demokratyczna Republika Świętego Escobara, hiszp. República Popular Democrática de San Escobar, a jego stolicą jest Santo Subito, jednym z największych miast jest Al Pacino, położone na płaskowyżu De Niro - jest jednocześnie to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w tej części świata.

KLIKNIJ W MAPĘ, ŻEBY JĄ POWIĘKSZYĆ:
san-escobar-mapa.jpg

W Nonsensopedii można znaleźć też relacje turystów, którzy mieli okazję zwiedzić fabrykę długopisów w Las Dudas oraz ośrodek kultu religijnego w San Tadeo. Prezydentem kraju jest Pablo Escobar. Placówka dyplomatyczna Republiki Świętego Escobara w Polsce mieści się w Bydgoszczy.

Wiadomo również, że San Escobar znajduje się w stanie wojny z Saint Christopher i Nevis, czyli państwem, które w rzeczywistości znajduje się tam, gdzie San Escobar wymarzył sobie polski mister.

My jednak wierzymy w San Escobar i w głębokie więzy łączące obydwa narody. Już wkrótce może się okazać, że San Escobar jest najwierniejszym sojusznikiem Polski. Fakt, że nie istnieje, nie powinien nikomu przeszkadzać.


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. domena publiczna Piątek 10.01.2020