Fakty i mity: jazda autem

Na letni urlop warto dotrzeć w jednym kawałku. Pokażemy ci, jak pokonywać wakacyjne kilometry z głową.

Projekt bez tytułu-249.jpg

Kajetan Kajetanowicz, dwukrotny rajdowy mistrz Europy, kierowca LOTOS Rally Team – a więc facet, który o jeździe samochodem wie wszystko – mówi, co jest prawdą, a co fałszem w kwestii długiego siedzenia za kółkiem.

Na autostradzie można być mniej skupionym - MIT

W żadnym wypadku nie! Jazda po autostradzie może oczywiście uśpić naszą czujność, ponieważ wydaje się, że wszystkie samochody jadą wolno i płynnie. W rzeczywistości jest jednak inaczej – każdy jedzie z wielką prędkością i nagłe hamowanie auta (nawet jadącego kilkanaście metrów przed nami!) może skończyć się bardzo źle.  

Rozmazany obraz to oznaka zmęczenia - FAKT

Nie jedyna. Jeżeli nie pamiętasz ostatnich przejechanych kilometrów, to najwyższy czas ustąpić miejsca najbardziej wypoczętemu z mogących kierować współpasażerów lub zatrzymać się i udać na drzemkę. Zmęczenie, słaba widoczność i opóźniony refleks to niebezpieczeństwo nie tylko dla kierowcy, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu.

W upale najlepiej jeździć z klimatyzacją - MIT

Nie, najlepiej uchylić szyberdach! Jeśli nie ma możliwości, polecam uchylić okna z tyłu, o ile nie siedzą tam współpasażerowie. Klimatyzacja może być alternatywą, ale ważne, by nawiew nie był skierowany na gardło i zatoki. Temperatura w aucie powinna być kilka stopni niższa niż temperatura otoczenia, by po wyjściu nie doznać szoku termicznego.

Drzemka to dobry sposób na odpoczynek - FAKT

Zdecydowanie tak! Drzemka w środku dnia zwiększa naszą produktywność i kreatywność, a także zdolność podejmowania szybkich decyzji. To jest szczególnie istotne podczas podróży samochodem. Refleks za kierownicą może przesądzić o tym, czy uda nam się zareagować na czas i uniknąć wypadku.

Przerwy można robić co dwie godziny - FAKT (po części)

Przerwy można robić co dwie godziny, ale jeszcze lepiej robić je zawsze wtedy, gdy po prostu poczujemy, że trzeba. Kilkunastominutowa przerwa nie tylko pomoże nam się dotlenić i rozciągnąć mięśnie, ale również uspokoi nerwy i pozwoli na jeszcze lepsze skupienie przed kolejnym odcinkiem długiej wakacyjnej trasy.

Kawa to wystarczający „pobudzacz” na drodze - MIT (po części)

Owszem, kawa może pobudzić kierowcę, ale nigdy nie zastąpi mu snu. Długotrwały wysiłek spowodowany prowadzeniem auta, połączony z brakiem odpoczynku, nie zostanie zrekompensowany kofeiną z kolejnej filiżanki. Po dłuższym czasie nasz organizm odmówi posłuszeństwa, co może się skończyć tragicznie...


Dodał(a): CKM.pl Środa 25.07.2018