Zakupy nasion pomidora na 2023: 3 gatunki do uprawy w tunelach

Uprawy pod osłonami, tzw. tunelowe mają swoich zwolenników i niejednokrotnie zajmują ogromne powierzchnie.

closeup-of-a-males-hand-planting-seeds-2022-06-09-14-05-11-utc.jpg


Służą przede wszystkim uprawie warzyw, m.in. ogórków, fasoli szparagowej, kapusty na zbiór wczesny i pomidorów. Co ciekawe, wielu plantatorów decyduje się ograniczyć uprawę do jednego tylko gatunku – wówczas wybór często pada na pomidory. Planujesz zakup nasion pomidora na sezon 2023? Już teraz sprawdź 3 najlepsze gatunki do uprawy w tunelach i bądź gotowy na przygotowanie rozsad.

Uprawa tunelowa pomidorów – sposób na zdrowy i obfity plon?

Uprawa tunelowa pomidorów ma wiele zalet. Wysadzenie rozsad pod folią zapewnia bowiem odpowiednią temperaturę do ich wzrostu, zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (głównie wiatrem i deszczem) i stanowi skuteczną barierę dla szkodników. Dla bezpieczeństwa uprawy szczególnie warto zadbać o podłoże. Nie należy wysadzać rozsad na to samo stanowisko częściej niż co 3 lub 4 lata – głównie ze względu na możliwość przenoszenia chorób. Jeśli to niemożliwe, rozsady powinny zostać wysadzone w pojemnikach o pojemności około 10 litrów. 

O ile przygotowanie rozsad z odpowiednich nasion warzyw należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, z wysadzeniem ich do gruntu (pod osłonami) należy wstrzymać się mniej więcej do 20 kwietnia lub do momentu, gdy temperatura gruntu osiągnie min. 16 stopni Celsjusza (najczęściej więc do początku maja). Duże znaczenie ma także wygląd rozsady. Gotowa do wysadzenia do gruntu powinna cechować się dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, mieć co najmniej 30 cm wysokości i dobrze rozwinięte liście właściwe (6-8 szt.). Pomidory w uprawie tunelowej powinny być regularnie nawadniane.

Odmiany pomidorów do uprawy tunelowej. 3 niezawodne propozycje

Powodzenie uprawy tunelowej zależy od wyboru odpowiednich odmian pomidorów. Poniżej prezentujemy trzy, które pozwalają uzyskać zdrowe i obfite plony. Niektóre z nich mogą być uprawiane również w gruncie. 

1. Pomidor Manistella F1 (pomidor malinowy tunelowy)

Manistella F1 to średnio-wczesna odmiana pomidora malinowego, która charakteryzuje się wyjątkową łatwością uprawy. Przeznaczona do rozsady w tunelach, zapewnia owoce w ujednoliconym rozmiarze, co ogranicza konieczność ich sortowania. Ta odmiana jest ceniona głównie za wysoki plon, doskonałą jakość i dobrą twardość dojrzałych owoców. 

Pomidor Manistella F1 może być uprawiany w krótkich i przedłużonych cyklach, w tunelach niskich i wysokich. Nie jest przeznaczona do bardzo wczesnych i wczesnych nasadzeń – nie toleruje bowiem słabego nasłonecznienia. 

2. Pomidor Gyongy F1 (pomidor o wysokim potencjale plenności)

Pomidor Gyongy może być uprawiany w tunelu lub w gruncie – wykazuje bowiem wysoki potencjał plenności, dobry wigor i bardzo dobrą odporność na choroby i grzyby, a także wirusa mozaiki tytoniu, Fusarium, Cladosporium Fulvum oraz Verticilioza. Odmiana zapewnia zadowalającą wysokość plonów i przygotowanie upraw odpowiednich na zbiór letni i jesienny. 

3. Pomidor Jangcy F1 (pomidor malinowy o owocach w kształcie śliwki)

Pomidor Jangcy F1 to odmiana wczesna (odmiana wcześnie wchodzi w owocowanie), zapewniająca duże owoce malinowe, bez zielonej piętki. Charakteryzuje się bardzo dobrymi walorami smakowymi, mięsistym miąższem i owocami w kształcie śliwki. Pomidor Jangcy F1 plonuje wysoko i jest przeznaczony do uprawy w tunelach foliowych na 6-7 gron. Przy ewentualnym niedoborze światła owoce mogą być nieco krótsze i bardziej okrągłe. 

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Czwartek 01.12.2022