Jak uprasować koszule bez użycia żelazka?

Prasowanie jest zmorą wielu osób. O ile inne domowe czynności nie wymagają aż takiej precyzji, to jednak do prasowania trzeba się przyłożyć.

51028fac9ecd2dcaccc3243412b9b72a.jpg

Przeklinają je szczególnie ci, którzy na co dzień muszą zakładać koszule i wyglądać nienagannie. Nieestetyczne zagniecenia nie wyglądają zbyt dobrze i mogą zepsuć nawet najbardziej dopracowany strój. Dlatego każdy, kto musi to często robić, szuka magicznego sposobu na prasowanie koszuli, bez spędzania długich godzin z deską i żelazkiem w ręce. 

Czy wiesz jak poprawnie wyprasować koszulę? 

Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych sposobów, ogarnijmy podstawy. Prasowanie koszul, mimo trudności nie jest magiczną sztuką i można na tym polu odnieść sukces. Uzyskanie zadowalającego efektu zaczyna się od samego zakupu koszuli. Nie można łudzić się, że tania koszula z kiepskiej jakości sztucznego materiału do się wyprasować na kartę. Dlatego inwestycja w dobry materiał jest jednocześnie kapitałem poczynionym w przyszłe prasowanie. Dobrej jakości bawełna o grubym splocie będzie prasowała się zdecydowanie łatwiej niż poliester. 

Prasowanie koszuli zależy też od tego, jaki sprzęt mamy dostępny do realizacji tego zadania. Dobrej jakości stabilna deska, która umożliwia dotarcie do różnych zakamarków materiału, to już połowa sukcesu. Zdecydowanie ułatwia ona proces prasowania, a efekty, które się na niej osiąga, nie sposób powtórzyć, rozkładając się z pracą na kawałku stołu, czy innej dostępnej przestrzeni. Na szerszej części deski można swobodnie wyprasować plecy i boki stroju, węższa nakładka przyda się natomiast do wyprasowania kołnierzyka i rękawów. 

Kluczem do sukcesu, jest też dobrej jakości żelazko z generatorem pary. Jest ono odpowiednikiem babcinego sposobu prasowania wilgotnego materiału, najlepiej robiąc to przez  bawełnianą ściereczkę. Stopę żelazka należy prowadzić w ten sposób, aby prasować kolejno poszczególne strefy, po to by nie uległy one ponownemu zagnieceniu podczas dalszej pracy. Szkoły odnośnie tego, od czego zacząć są różne. Niektórzy idą od kołnierzyka, poprzez rękawy, aż do największych obszarów. Inny zaś są zwolennikiem tego, aby na pierwszy ogień szedł tył koszuli, a dopiero po nim drobniejsze elementy. 

Prasowanie koszuli bez tajemnic 

Jeśli nadal zastanawiasz się jak prasować koszule mamy dla Ciebie jeszcze garść super rad, które mogą Ci pomóc. Jak możesz nietypowo poradzić sobie z tym problematycznym zadaniem? Jak prasować koszule bez użycia żelazka?

  • Powieś koszulę w łazience. Ciepłe, zaparowane pomieszczenie zadziała niczym nowoczesny generator pary i rozprostuje większość zagnieceń. Nawet jeśli koszula będzie nadal wymagała drobnych poprawek, to i tak zrobienie ich będzie bez porównania łatwiejsze niż prasowanie koszuli od podstaw.
  • Spryskaj koszulę wodą. Dosyć podobny sposób, do tego który podaliśmy wyżej. Pod wpływem wody dozowanej z atomizera największe zagniecenia powinny się wygładzić, a koszula raczej będzie już nadawała się do założenia. 
  • A może tak oddaj koszulę do pralni? Jeśli nie przekonuje Cię żaden ze sposobów ułatwiających tę czynność, skorzystanie z profesjonalnej usługi może okazać się wybawieniem. Koszula nie tylko zostanie idealnie wyprana, ale też wyprasowana zapewne z takim efektem, jaki trudno byłoby Ci samodzielnie osiągnąć. Sposób ten jest szczególnie polecany gdy na co dzień zakładasz elegancki strój. Możesz wtedy oddać za jednym razem więcej ubrań, a wyprostowana koszula każdego ranka będzie na Ciebie czekać w szafie. 

Prasowanie koszul — co jeszcze może Ci w tym pomóc?

Aby wyprasowana koszula rzeczywiście wyglądała nieskazitelnie, należy traktować żelazkiem tylko świeżo wyprane ubrania. Wszelkie przebarwienia i zabrudzeni potraktowane gorącą powierzchnią utrwalą się pod wpływem ciepła i ciężko będzie później się ich pozbyć. Jeśli chcesz wyprasować koszulę z ciemnego materiału, koniecznie zrób to przez ściereczkę. Ochroni ona materiał przed błyszczeniem, które może powstać na powierzchni. 

Jeśli chcesz odświeżyć koszulę warto używać steamera czyli, inaczej mówiąc, parownicy do ubrań. Wprawdzie nie będzie ona w stanie zastąpić zwykłego prania, niemniej jednak może okazać się niezastąpiona, kiedy będziemy chcieli zamaskować woń nazbyt mocnych perfum czy papierosów. Używajmy ja również zawsze wtedy, kiedy chcemy zmiękczyć materiał albo usunąć z niego niewielkie zagniecenia.

Prasowania koszul, podobnie jak innych czynności można się nauczyć. Jeśli nie masz wprawy, zarezerwuj sobie więcej czasu i zrób to z wyprzedzeniem. Spróbuj zacząć od przednie części koszuli. Kolejność prasowania poszczególnych części jest ważna dla efektu końcowego. Rękawy koszuli zostaw raczej na koniec, aby nie zagniotły się podczas zmian pozycji materiału. Nastaw żelazko na odpowiednią temperaturę. Nie żałuj też pary, ponieważ znacznie ułatwia ona pozbycie się zagnieceń. Koniecznie odwieś koszulę na wieszak, aby czekała gotowa na założenie bez ryzyka, że straci swoją idealną formę. Z pewnością Ci się uda osiągnąć zadowalający efekt.

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Wtorek 11.01.2022