Duży problem Samsunga. Smartfon sam wysyła zdjęcia do losowych kontaktów

Ta informacja zdecydowanie porusza wyobraźnię. Nawet w sytuacji, gdy nie przechowujemy na telefonie żadnych zdjęć, które mogłyby nas skompromitować.

iStock-822353530.jpg

Informacje o przeróżnych wyciekach danych, braku szyfrowania i innych awariach systemów informatycznych zdarzają się – niestety – na tyle często, że większości z nas zdążyły spowszednieć i nie zwracamy na nie większej uwagi. Inaczej jest jednak w przypadku najnowszego problemu, który dotyczy topowych modeli smartfonów Samsunga.


Modele S9, S9+ i Note 8 same wysyłają zdjęcia do losowych kontaktów


Wykonanymi za pomocą smartfonów zdjęciami chętnie – i na różne sposoby – dzielimy się ze światem. Pod warunkiem, że owe zdjęcia pomyślnie przejdą nasz własny proces weryfikacyjny. Błąd oprogramowania, które znajduje się na pokładzie modeli S9, S9+ i Note 8 sprawia jednak, że nasze fotki mogą (bez naszej zgody!) zostać wysłane do losowych ludzi z naszej listy kontaktów. Za problem odpowiada aplikacja Samsung Messages. Co gorsza, z poziomu telefonu nie możemy sprawdzić, czy nas również dotyczy problem – ale jeśli wspomniana aplikacja zdążyła się zaktualizować do najnowszej wersji (5.*), lepiej założyć najgorsze.

Jak poradzić sobie z tym problemem?


Na szczęście nie trzeba modyfikować swojej listy kontaktów ani gorączkowo kasować zdjęć, które wpadły w niepowołane ręce. Serwis niebezpiecznik.pl, który specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa danych sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem jest odebranie aplikacji Samsung Messages dostępu do zdjęć. Aby to zrobić, należy wejść w Settings -> Apps -> Samsung Messages -> Permissions -> Storage, a następnie zaznaczyć odpowiednią opcję. Oczywiście można wybrać alternatywną aplikację do przesyłania wiadomości.
Przedstawiciele Samsunga w rozmowie z serwisem The Verge przyznali, że są świadomi istnienia owego błędu i pracują nad jego możliwie najszybszym naprawieniem.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. iStock Wtorek 03.07.2018