Człowiek renesansu

Podobno Leonardo da Vinci nie sypiał regularnie. Robił sobie 20 – minutową drzemkę co 2 godziny. Miał więcej czasu i dlatego stworzył tak wiele? Uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych i genialnych ludzi, którzy kiedykolwiek istnieli. Fenomen czy pracoholik?
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, ponieważ urodzony w Vinci, prowincji Florencja. Nieślubne dziecko notariusza. Zanim ukończył 20 lat, był już mistrzem cechu. To nie tylko znany malarz, rzeźbiarz, architekt, ale człowiek który znacząco udzielał się w dziedzinie anatomii i aeronautyki. Projektował broń i studiował fizykę atmosfery. 
Nauka i sztuka w jego mniemaniu dążyły w jednym celu poznania i odtworzenia rzeczywistości. Interesowała go strona wizualna, ale i mechanizmy zjawisk.

Leonardo da Vinci opanował wszystkie ówczesne dziedziny sztuki, najbliższą było mu malarstwo. Według niego to dyscyplina najtrudniejsza i najdoskonalsza. Stworzył mało obrazów, ale za to, te które pozostały uznawane są za autentyczne. Do dziś przetrwało jego 15 obrazów i 7000 stron z jego notatników z rysunkami i szkicami. Notatki sporządzał pismem lustrzanym, ponieważ był leworęczny.

Artysta stosował technikę zwaną sfumato, którą definiował jako staranne obchodzenie się z postaciami i zwrócenie uwagi na światło i cień.

"Mona Liza", inaczej "La Giaconda" jest najbardziej znanym przykładem zastosowania sfumato. Przedstawia portret kobiety na tle dalekich, zamglonych gór i strumieni. Obcość i daleki dystans pejzażu idealnie komponuje się ironicznym uśmiechem na twarzy modelki, co nadaje obrazowi oryginalny charakter.

Poza "Mona Lizą", w Polsce dobrze znany jest jego obraz "Dama z łasiczką", który jest jedyną pracą artysty znajdującą się w polskich zbiorach w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Często wspominana jest również "Ostatnia Wieczerza" jako najbardziej klasyczno – renesansowe dzieło.

Leonardo da Vinci, choć podziwiany za mądrość, wielbiony przede wszystkim za sztukę, której poświęcił zbyt mało czasu.
Dodał(a): Marta śliwińska Sobota 19.02.2011

Komentarze

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
T_W_I_N_1 (2011-09-02 22:05:54)
nieposiadam nic z jego wynalazków ani arcydzieł :) Zgłoś naruszenie
Komentarze (1)