Zostań komandosem - GROM rekrutuje cywilów

Jeśli uważasz, że jesteś mistrzem w „Call of Duty” i zawsze głośno komentujesz spieprzone akcje komandosów, to masz szansę potwierdzić swoje umiejętności w realu. Jedna z najlepszych jednostek specjalnych na świecie przyjmuje w swoje szeregi kandydatów, którzy nigdy nie służyli w wojsku.
grom (1).jpg

Na stronie internetowej GROM pojawiło się ogłoszenie rekrutacyjne. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że słynna jednostka skierowała ofertę również do osób, które nie były do tej pory zawodowo związane z mundurem. I wcale nie chodzi o pracę za biurkiem.

FORMALNOŚCI

Zainteresowanym pracą w GROM nie musza spełniać zbyt wielu formalnych warunków. Z komunikatu dowiadujemy się, że muszą mieć wykształcenie wyższe lub średnie i potwierdzenie znajomości dowolnego języka obcego. 

Kandydaci powinni mieć polskie obywatelstwo i zdolność do służby w jednostkach desantowo-szturmowych. Oprócz tego, trzeba uzyskać tzw. poświadczenie bezpieczeństwa, czyli dokument umożliwiający dostęp do tajnych informacji - w tym pomoże Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego.  Górna granica wieku to 30 lat. 

Aby rozpocząć proces rekrutacji, należy przesłać uzupełniony kwestionariusz zawierający standardowe pytania, dotyczące m.in. wykształcenia i przebiegu zatrudnienia. Oprócz tego, przyszli komandosi muszą napisać list motywacyjny, w którym rozmarzą się na temat „idealnego obrazu przyszłości” ich służby.

Po sprawdzeniu zdolności literackich, kandydaci przystępują do kwalifikacji i selekcji, w czasie których trzeba wykazać się sprawnością fizyczną. 

TESTY SPRAWNOŚCIOWE

Kwalifikacje rozpoczyna marszobieg na dystansie trzystu metrów i podciąganie na wysokim drążku. Następnie odbywają się testy psychologiczne. Ostatnią częścią tego etapu jest sprawdzian w terenie. Wygląda to trochę jak obóz przetrwania – grupa facetów jedzie w góry, gdzie wystawiane na próbę są ich predyspozycje psychofizyczne. Do tego etapu można podejść jedynie trzy razy w życiu. 

Osoby, którzy przeżyją etap kwalifikacji, przystępują do selekcji. W ramach tego procesu po raz kolejny jest weryfikowana sprawność fizyczna oraz przeprowadzane są testy terenowe i psychologiczne. Oprócz biegu i podciągania się na drążku, kandydaci muszą zaliczyć sprawdzian wysokościowy, walkę wręcz i wejście na linę – co może otwierać drzwi do wojskowej kariery cyrkowcom. W tej fazie sprawdzane są również umiejętności pływackie. 

W przeciwieństwie do kwalifikacji, do selekcji można przystępować jedynie dwukrotnie. 

Termin składania aplikacji mija 30.09.2019. Jednostka nie podała informacji na temat proponowanego wynagrodzenia. 

Szczegóły oferty znajdziecie tutajZOBACZ TAKŻE: POLSCY KOMANDOSI ZGUBILI GRANATY

 Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 24.09.2019