Zniżki do kina za wyrzucanie śmieci – polskie miasto wprowadza śmieciomaty

Śmieci walające się po ulicach to bardzo poważny problem większości miast. Jedno polskie miasto znalazło jednak całkiem niezłe rozwiązanie tego problemu.
butelki.jpg

Śmieciomat to w pełni zautomatyzowane urządzenie, które ma pomóc w walce z nawarstwiającymi się odpadkami na ulicach Wielunia. Działanie automatu jest proste – wystarczy wrzucić do niego jakiś odpad, a urządzenie samo – za sprawą wbudowanego skanera – wykryje rodzaj, materiał, kształt i wagę danego śmiecia i rozdzieli do odpowiedniego pojemnika.

Jeśli dla kogoś samo dbanie o środowisko okazałoby się niewystarczającą nagrodą i zachętą do korzystania ze śmieciomatów, te zostały połączone z aplikacją na smartfon, która nalicza punkty za każde użycie urządzenia. W ten sposób mieszkańcy Wielunia mogą zyskać dodatkowe zniżki w komunikacji miejskiej lub podczas zakupu biletów do kina. Śmieciomaty mają oczywiście być nieustannie monitorowanie, by jakość segregacji odpadów była jak najwyższa.

Poniżej znajdziecie film obrazujący działanie wieluńskich śmieciomatów. Wygląda nieźle, prawda? Może więc inne polskie miasta zdecydują się pójść śladem Wielunia i śmieciomaty zastąpią zwykłe kosze na śmieci?
Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen YouTube Czwartek 12.07.2018