Złość zabija!

Badania naukowe udokumentowały destrukcyjny wpływ gniewu na organizm. Złość może doprowadzić cię do poważnych chorób, a w ich konsekwencji nawet do śmierci!

shutterstock_204511513.jpg

Okazuje się, że złość szkodzi nie tylko piękności! Przewlekły stres i gniew powoduje nadmierne wydzielanie hormonów stresu i chemikaliów przez organizm, a coraz więcej dowodów wskazuje na to, że nadprodukcja tych hormonów prowadzi do stanu zapalnego i różnych schorzeń, w tym chorób układu krążenia. Kiedy się złościsz, tętnice zwężają się, co powoduje wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie tętna. Ostry sytuacyjny gniew wspiera również powstawanie skrzepów. Im gęstsza i bardziej lepka krew, tym większe ryzyko problemów z krążeniem, sercowo-naczyniowych oraz innych, takich jak chociażby cukrzyca. Ludzie, którzy nie radzą sobie z emocjami, stają się podatni również na dławicę piersiową, nieregularne bicie serca, zawał serca oraz udar mózgu, a także przeziębienia!

W 1990 na Harvardzie została przeprowadzona seria badań na temat złości i jej wpływu na serce. Gniew został zidentyfikowany jako jedna z głównych przyczyn zaburzeń rytmu serca i zawału. Główny naukowiec z Instytutu Zapobiegania Chorobom Układu Krążenia, Murray Mittelman stwierdził, że ​​zakres problemu jest znaczny i "co najmniej 36 tysięcy (2,4% z 1,5 milionów) zawałów w Stanach Zjednoczonych spowodowanych jest przez gniew".

W swoim najnowszym badaniu, opublikowanym w 2013 roku, Mittelman i jego współpracownicy, postanowili zbadać, czy wyższy poziom intensywności gniewu oznacza także większy poziom ryzyka zawału serca. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeanalizowali bazę danych zawierającą informacje na temat blisko 4 tysięcy osób, które doświadczyły ataku serca. Wyniki wykazały, że 38% uczestników miało wybuchy złości w ciągu roku przed atakiem serca oraz, że ryzyko zawału serca w ciągu dwóch godzin od wybuchu złości rosło w tej grupie aż 2,5-krotnie w stosunku do innych momentów. Oczywiście zgodnie z przewidywaniami okazało się także, że im intensywniejszy gniew, tym większe ryzyko zawału.

Z kolei pewien izraelski naukowiec poinformował w 2004 roku, że jego badanie przeprowadzone na 200-tu pacjentach, którzy doświadczyli mini-udaru mózgu (TIA), wykazało, że gniew i intensywne negatywne emocje mogą zwiększyć ryzyko udaru aż o 14 razy!

Wniosek? Przestań się denerwować! Kiedy, coś cię wkurza, pomyśl, że bez względu na to, co to jest, nie jest to na pewno warte twojej śmierci!

 

źródło: heartmdinstitute.com


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. FameFlynet Środa 21.10.2015