Zimno a postrzeganie innych

Rozliczne badania naukowe dowiodły, że nasze oceny i decyzje mogą być zależne od... pogody! Zimno i ciepło wpływa nawet na takie sprawy jak: chęć współpracy z innymi ludźmi, czy wyrabianie sobie opinii na ich temat!

shutterstock_166836944.jpg

Na pewno słyszałeś, że brak słońca może powodować depresję oraz, że w lato jesteśmy szczęśliwsi, ale czy wiesz, że temperatury wpływają na wiele innych naszych stanów, a nawet nasze decyzje i oceny?

W 2014 roku czasopismo naukowe "PLoS ONE" opublikowało wyniki badania, w którym dowiedziono, że temperatura wpływa na... naszą ocenę innych ludzi! Ankietowanym pokazywano zdjęcia policyjne, po czym proszono ich o typowanie jakiego rodzaju przestępstw dopuściły się osoby uwiecznione na fotografiach.

Wnioski? Okazało się, że badanym przebywającym w zimnych pomieszczeniach łatwiej przychodziło obstawianie cięższych zbrodni dokonanych z premedytacją. Z kolei, osoby znajdujące się w cieple miały skłonność do widzenia podejrzanych w pozytywniejszym świetle i stawiania, że przestępstw dokonali przypadkowo lub pod wpływem impulsu.Dodał(a): Bartosz Joda Wtorek 17.03.2015