Zdjęcie za 21,5 mln zł!

Najdroższe zdjęcie świataIle warte są Twoje samojebki? Pewnie tyle, ile zdobędą lajków na fejsie, czyli jakieś 0 złotych. A Peter Lik właśnie sprzedał trzy zdjęcia swojego autorstwa za 33 miliony złotych. Poszukaj zatem ciekawszych obiektów do opstrykania i czekaj na hojnego konesera sztuki.
peter-lik-phantom.jpg

fot.: Peter Lik / prnewswire.com

Australijczyk Peter Lik od małego trzymał aparat w dłoniach, od 30 lat fotografuje krajobrazy, ale nigdy nie odniósł tak wielkiego sukcesu finansowego. Pewien anonimowy pasjonat jego prac, kupił właśnie jego trzy wydruki zdjęć za 10 milionów dolarów, czyli około 33 miliony złotych (celowo piszemy „miliony” słownie, żeby była jasność, że się nie pomyliliśmy w ilości zer). Skierujesz w końcu aparat na coś ciekawego, zamiast dręczyć znajomych na fejsie samojebkami...?

Zdjęcie „Phantom”, która kosztowała kolekcjonera 21,5 miliona złotych, przedstawia światło słoneczne wpadające do jednej z jaskiń Kanionu Antylopy w stanie Arizona. Unoszący się pył tańczy w słupie poświaty, przez co przypomina zjawę. Możliwe, że anonimowy pasjonat fotografii zobaczył coś więcej, skoro zdecydował się zapłacić rekordową kwotę.

Kolejnym obrazkiem z zestawienia jest „Illusion” sprzedany za 7,9 miliona złotych, a trzeci „Eternal Moods” osiągnął cenę 3,6 miliona złotych.

Poprzedni rekord wykręcił Andreas Gursky w 2011 roku zdjęciem „Rhein II”, które na aukcji kupiono za równowartość 14,2 miliona złotych:
rhein2.jpg
fot.: wikipedia.org

Peter Lik jest urodzonym w Australii synem czeskich imigrantów. Fotografii od małego uczył się sam. W latach 90. po objechaniu 80 000 kilometrów i zużyciu tysiąca rolek filmu, zakończył projekt Spirit of America”, w którym ujął najpiękniejsze krajobrazy wszystkich stanów USA.

Dodał(a): gianni / fot.: Peter Lik / prnewswire.com Piątek 12.12.2014