Xiaomi Redmi Note 5 - czy warto w niego zainwestować?

Sprawdzamy, czy faktycznie smartfon stanowi dobrą relację ceny do jakości.

xiaomi redmi.jpg

Xiaomi jako marka znana i lubiana w Polsce, co raz zaskakuje rynek kolejnymi osiągnięciami i funkcjami związanymi z ich najnowszymi produktami. Słyną oni nie tylko z zastosowywania najnowszych technologii i rozwiązań, ale także umieszczania ich w urządzeniach kosztujących ułamek ceny swoich odpowiedników od innych producentów.

Czym jest Xiaomi Redmi Note 5?

Dokładnie tak samo sprawa wygląda w przypadku Xiaomi Redmi Note 5 - smartfon będący już piąta iteracją serii Note może pochwalić się ‘bebechami” zawstydzającymi niejeden produkt konkurencji. Są to bowiem - 5,99-calowy ekran wykonany w technologii IPS, najnowszy procesor Snapdragon 635, 4 (lub 3 w zależności od wersji) GB pamięci RAM oraz olbrzymia bateria o pojemności 4000 mAh. Oprócz bardzo przyzwoitych wnętrzności, w urządzeniu znajdziemy również podwójny tylny aparat pozwalający na wykonywanie jeszcze lepszych zdjęć oraz system Android 8 Pie przyozdobiony autorską nakładką MIUI 10. Poniżej znajduje się jego pełna specyfikacja:

  • Procesor Snapdragon 635 (8 rdzeni Kyro taktowanych na 2,0 GHz)
  • 5,99 - calowy wyświetlacz IPS TFT o rozdzielczości 1080 na 2160 pikseli
  • 3 lub 4GB pamięci RAM oraz odpowiednio 32 lub 64 GB dostępnej dla użytkownika (którą to rozszerzyć można o dodatkowe maksymalnie 128 GB za pomocą wbudowanego slotu na kartę microSD)
  • Bateria o pojemności 4000 mAh
  • Dwa tylne aparaty o rozdzielczościach 12 oraz 5 Mpix oraz jasności f/1.9 i f/2.0
  • Przedni aparat 13 Mpix
  • Metalowa obudowa o wymiarach 158,6 na 75,4 na 8,05 mm (wys, szer, gł)

Potężny procesor w kieszeni

Dlaczego specyfikacja ta sprawa, że Redmi Note 5 jest produktem wartym uwagi? Zacznijmy od serca telefonu - procesora, czyli w tym przypadku Snapdragona 635. Seria 6XX układów produkowanych przez Qualcomm przeznaczona jest głównie do użytku w smartfonach i tabletach ze średniej półki cenowej, lecz z własnego doświadczenia wiem, że czasami jest to wręcz plus. Nie są to bowiem jednostki “wyżyłowane” do granic możliwości, jak często bywa to niestety w serii 8XX obecnej we flagowych produktach. Obecnie Android przystosowany jest do działania również na słabszych układach, przez co korzystanie z tego systemu na procesorze takim jak Snapdragon 635 przez 90% czasu nie będzie sprawiało żadnych problemów, a lepsza kultura pracy (mniejsze grzanie się) i zużycie energii zdecydowanie nadrobią za ewentualne “ścięcia” przy wykonywaniu bardzo wymagających procesów. Prąd podczas używania telefonu dostarcza ogromna bateria o pojemności aż 4000 mAh, która pozwoli chociażby na ponad 17 godzin odtwarzania wideo, czy dwa tygodnie okresu czuwania.

Esencja serii Note - wyświetlacz

Jak tradycyjnie już, każdy model telefonu od Xiaomi zawierający w swojej nazwie określenie “Note”, Redmi Note 5 wyposażony został w duży, 5,99-calowy ekran dotykowy IPS o rozdzielczości 1080 na 2160 pikseli. Taki rozmiar pozwala na zdecydowanie więcej, niż inne, mniejsze urządzenia na rynku. Większy ekran oznacza więcej miejsca do notowania, więcej treści do przejrzenia oraz większą wygodę podczas czytania, grania czy oglądania filmów. Zastosowanie stosunkowo niewielkich ramek wokół niego pozwoliło na zachowanie wysokiego stosunku powierzchni ekranu, do wymiarów całego przedniego panelu. 77,4% uzyskane przez Xiaomi Redmi Note 5 to więcej niż chociażby iPhone 8+ (66%) i  prawie tyle samo co np. iPhone XR (79%), czy Google Pixel 2 XL (76%), kosztującymi prawie trzykrotność jego ceny.

Miejsce na Twoje zdjęcia i dane

Kolejnym kluczowym elementem każdego komputera (jakim w praktyce jest każdy obecny na rynku telefon) jest pamięć operacyjna, znana również jako RAM. W dużym skrócie, to na niej przechowywane są wszystkie odpalone aplikacje, a także i cały system. Dlatego właśnie kluczowym jest, aby najlepiej pamięci tej było na tyle dużo, aby jej brak nie sprawiał problemów. 3 GB pamięci, w jaką wyposażona jest podstawowa wersji Xiaomi Redmi Note 5 wystarcza jednak w zupełności do codziennego użytku. Dzięki niej po odpaleniu kilku aplikacji będziemy w stanie wrócić do tej otwartej jakiś czas temu i zastać ją w dokładnie takim stanie, w jakim była wcześniej. Jak mowa już o pamięci, warto wspomnieć o tej dostępnej na dane użytkownika - 32 GB pozwolą na przechowywanie dużej ilości nie tylko zdjęć, ale również aplikacji, a jeśli już i jej nam zabraknie, w ciągu kilku sekund możemy włożyć kartę microSD o maksymalnej pojemności aż 32 GB.

Podwójny, inteligentny aparat

Zdjęcia, które zapisywać możemy na telefonie wykonane zostaną przy użyciu albo podwójnego aparatu z tyłu, albo pojedynczego, umieszczonego tuż nad ekranem urządzenia. Ten pierwszy stanowi kombinację dwóch sensorów - 12 oraz 5 Mpix, które razem pozwalają na wykonywanie zdjęć o zdecydowanie lepszej głębi ostrości, ale przede wszystkim jasnych i wyraźnych fotografii nawet przy złych warunkach oświetleniowych. Oprócz podwójnego aparatu, Xiaomi Redmi Note 5 pochwalić może się również rozbudowaną Sztuczną Inteligencją, dzięki której zdjęcia wyglądają jeszcze lepiej niż w poprzednim modelu. Kolejną ciekawą sztuczką dostępną w Redmi Note 5 są dwie lampy błyskowe. Jedna tradycyjnie umieszczona jest z tyłu urządzenia, a druga znajduje się również nad jego ekranem, przez co dobrze oświetlone będą teraz także zdjęcia z przedniego aparatu.

Co czyni Redmi Note 5 wyjątkowym?

Patrząc na te dane można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z całkiem dobrym “średniakiem” od jednego z większych producentów smartfonów. Jak się jednak okazuje, po szybkim przejrzeniu ofert na portalach aukcyjnych zauważamy, że telefon ten wcale nie jest tak drogi, na jakiego wygląda. Swego rodzaju wręcz “magia” Xiaomi sprawia, że urządzenie to bez najmniejszych problemów kupić można już poniżej tysiąca złotych.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Środa 21.11.2018