Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prostacie

Czym właściwie jest prostata i jaką pełni rolę? Jak o nią dbać? Oto wszystko, co chciałbyś wiedzieć o prostacie, ale być może bałeś się zapytać.

brooke-cagle-R0Ea06wC2IM-unsplash.jpg

Prostata to niewielki gruczoł, który jest narządem męskiego układu moczowo-płciowego. Wielu mężczyzn zapomina o tym, jak ważną pełni rolę. Kiedy pracuje prawidłowo, jej wpływ na codzienne funkcjonowanie organizmu jest niezauważalny. Jednak pojawienie się pierwszych problemów od razu da się odczuć: wymieńmy chociażby problemy z oddawaniem moczu i spadek potencji. Czym jest prostata i jak zadbać o to, aby jak najdłużej funkcjonowała bez zarzutu?

Czym jest prostata i jaką pełni rolę?

Prostata odpowiada przede wszystkim za funkcje rozrodcze, a konkretnie  produkcję płynu nasiennego, w którym znajdują się plemniki. Prostata mieści się w miednicy mniejszej pod pęcherzem moczowym. Przechodzi przez nią cewka moczowa, a co za tym idzie, prostata ma duży wpływ na poprawną pracę tych narządów. Część stercza znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie odbytnicy. Wraz z wiekiem pojawiają się często problemy z prawidłową pracą gruczołu, które w dużym stopniu mogą wpłynąć na odpowiednią pracę układu moczowo-płciowego. Dlatego też warto wcześniej zadbać o prawidłowe funkcjonowanie prostaty i zapobiec poważnym kłopotom. Jak to zrobić?

Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie prostaty?

Przede wszystkim zwróć uwagę na swój tryb życia. Jedną z kluczowych kwestii jest aktywność fizyczna. Wprowadzenie w codzienny nawyk długiego spaceru lub aktywnego spędzania czasu pozwoli oddalić niebezpieczeństwo pojawienia się nieprawidłowych zmian w funkcjonowaniu gruczołu.   

Rola diety w prawidłowym funkcjonowaniu prostaty

Odpowiednia  dieta bogata w witaminy A, E i C oraz cynk i selen odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób gruczołu krokowego. Nie zapominajmy też o nienasyconych kwasach tłuszczowych, których źródłem są orzechy, pełnotłuste ryby morskie, owoce morza czy sezam. Na odpowiedni stan prostaty pozytywny wpływ mają też pestki z dyni. Warto również przyjmować wyciągi roślinne. Do tych najskuteczniejszych zaliczane są świeże oraz suche owoce palmy sabalowej i wyciąg z korzenia pokrzywy zwyczajnej.

Warto rozważyć uzupełnienie normalnej diety odpowiednio dobranym suplementem, który w swoim składzie zawiera składniki odżywcze, o których pisaliśmy wyżej. Aby uniknąć chorób prostaty, bez wątpienia warto też ograniczyć alkohol i najlepiej pożegnać się z paleniem.

Materiał przygotowany przez Queisser Pharma Poland Sp. z o.o.

zdjecie02.jpg


Dodał(a): Poniedziałek 23.09.2019