System zmianowy

Możesz narzekać, że benzyna za droga, klimat nieprzyjemny, a kobiety trudne, ale nie możesz narzekać, że świat i ludzie się nie zmieniają

tsunam


Panta rhei. Wszystko płynie. I mowa nie tylko o zawartości flaszki turlającej się pod twoim stołem. Kiedy ludzie wariują, naukowcy się mylą, a natura robi swoje, świat zmienia się nie do poznania. Na szczęście – czasem na lepsze! Żeby łatwiej uzmysłowić ci, co się dzieje, prezentujemy największe przemiany naszych czasów. 

Word Trade Center (USA)
Kto to zmienił: Terroryści
Wystarczyły dwa porwane samoloty, żeby 11 września 2001 roku z symbolu Nowego Jorku została kupa gruzów. Potem z ruin WTC Polacy wydobyli tony azbestu, za co Amerykanie są nam wdzięczni do dzisiaj.

Piersi Jordan (Wlk. Brytania)
Kto to zmienił:  silikon
Kilka lat temu Jordan była zwykłą dziewczyną, która marzyła o światowej karierze. Wystarczyło 1,2 litra silikonu w piersiach, by marzyli o niej faceci z całego świata. A kariera Jordan wciąż się rozkręca!

Pensacola (USA)
Kto to zmienił: IVAN
Kiedy we wrześniu 2004 roku huragan Ivan spustoszył Florydę, Amerykanie sądzili, że już nic gorszego ich nie spotka. I może mieliby rację, gdyby rok później nie przyszedł huragan Katrina...

Wiktor Juszczenko (Ukraina)
Kto to zmienił: dioksyny
Wystarczyła kolacja z niewłaściwym człowiekiem i w połowie 2004 roku twarz otrutego dioksynami prezydenta Ukrainy zmieniła się w maskę zombi. Lekarze nie mają złudzeń: tak już zostanie na zawsze.

Góra Św. Heleny
Kto to zmienił: Wulkan   
18 maja 1980 roku biały szczyt niedaleko Seattle zamienił się w ognisty wulkan. Katastrofalna erupcja zabiła 57 osób i obniżyła wierzchołek góry o 400 metrów. Czyli teraz łatwiej na nią wejść.

Phuket (Tajlandia)
Kto zmienił: Tsunami 

26 grudnia 2004 roku fale Oceanu Indyjskiego zalały wybrzeża Azji. Zginęło 300 tysięcy ludzi, w tym wielu turystów. 

Nagasaki (Japonia)
Kto to zmienił: bomba A
Wojna była praktycznie skończona, ale 9 sierpnia 1945 roku Amerykanie pokazali, co jeszcze potrafią. Atomowy grzyb zabił 70 tysięcy ludzi i zmiótł z ziemi pół miasta. Bomba nazywała się Grubas.

Tama Trzech Przełomów (Chiny)
Kto to zmienił: Chińczycy
Sztuczne jezioro powstałe po zbudowaniu na rzece Jangcy największej zapory świata zalało w 2003 roku teren o długości 600 km i zmusiło do ewakuacji 1,5 mln ludzi. W skali Chin to drobiazg.

Wahadłowiec Columbia (USA)
Kto to zmienił: pianka
Niby drobiazg: fragment pianki osłaniającej zbiornik paliwa odpadł i uszkodził skrzydło. W efekcie 1 lutego 2003 roku wahadłowiec rozleciał się na milion kawałeczków. Zginęło 7 osób.

Bajan (Afganistan)
Kto to zmienił: Talibowie
Przetrwał 1,5 tysiąca lat, ale nie przetrwał rządów talibów. W marcu 2001 roku afgańscy fundamentaliści zrównali z ziemią słynny 53-metrowy posąg Buddy. Niedługo potem talibów zrównali z ziemią Amerykanie.

Warszawa (Polska)
Kto to zmienił: Kapitalizm
13 grudnia 1981 roku pod warszawskim kinem Moskwa parkowały czołgi. Dziś w tym samym miejscu stoi luksusowy biurowiec, a w nim multipleks z ośmioma salami kinowymi. Jeden z mniejszych w mieście.


Dodał(a): ckm Czwartek 10.11.2011