Wideo spod lawiny

Do Internetu wypłynęło wideo, na którym jeden z himalaistów uchwycił schodzącą na niego i jego kolegów lawinę. Śnieg przykrył bazę, w której najprawdopodobniej przebywało około 1 000 osób. Kataklizm zabił 18 wspinaczy i ranił 61. Polacy są cali.
nepal-lawina.jpg

Sobotnie (25 kwietnia 2015) trzęsienie ziemi w Nepalu bardzo dotkliwie doświadczyło himalaistów oczekujących w Base Camp (5364 m), którzy robili tam przystanek podczas próby zdobycia Mount Everest (8848 m). Najsilniejszy od 81 lat wstrząs w Nepalu miał moc 7,8 w skali Richtera.

Trzęsienie ziemi zaskoczyło wspinaczy bazujących u stóp najwyższej góry świata. Na swoim wideo Jost Kobusch uchwycił moment zejścia olbrzymiej lawiny śniegu. Mniej więcej 6 sekund przed zderzeniem z napierającą białą falą, Niemiec wyczuwa, że grunt zaczyna się ruszać. Po chwili zza mgły zauważa zwały śniegu przykrywające po kolei namioty himalaistów.


Wraz z kolegami chronią się w namiocie, który i tak jest przysypywany przez lawinę. Kilkanaście sekund później wydostają się z niego, by zauważyć, że większość obozowisk jest pod białą pokrywą.Mówi się, że w bazie, w trakcie zejścia lawiny, przebywało około 1 000 osób. 18 straciło życia, a 61 zostało rannych. Polacy Paweł Michalski i Jarosław Gawrysiak z ekspedycji „6 Summits Challenge”, którzy robili podejście do Mount Everest, są cali i bezpieczni.

Dodał(a): Jan Rzeźnik Poniedziałek 27.04.2015