W internecie pojawił się nowy wirus. Wyłudza okupy

Kolejny raz musicie się mieć mocno na baczności, surfując po internecie. Pojawił się bowiem najnowszy wirus, który szyfruje dane i wyłudza od użytkowników okup za ich odblokowanie.


Bad Rabbit to najnowszy wirus, który masowo infekuje europejskie komputery. Jego ataki zostały odnotowane już w Niemczech, Rosji, Turcji i na Ukrainie. W tym ostatnim kraju ofiarami padły ogromne obiekty miejskie – lotnisko w Odessie i metro w Kijowie. Eksperci z firmy Avast twierdzą też, że wirus pojawił się także i w Polsce.

Bad Rabbit atakuje głównie za pośrednictwem wcześniej zhakowanych stron rosyjskich mediów, takich jak strona agencji informacyjnej Interfax czy portalu Fontanka. Na komputer dostaje się zaś poprzez fałszywe wtyczki Adebe Flash Player. Po ich zainstalowaniu wirus szyfruje dane na urządzeniu użytkownika i każe zapłacić okup w wysokości 0,05 Bitcoina, czyli ok. 1035 zł. Oczywiście w przypadku, gdy pierwotna opłata nie zostanie uiszczona, początkowa kwota znacznie wzrasta.

Naturalnie nie ma żadnej pewności, że po zapłaceniu żądanych pieniędzy hakerzy odblokują dane, dlatego też eksperci radzą, by nie płacić w ogóle. Dodatkowo może to być bowiem zniechęcające dla przestępców.

Gdybyście bardzo obawiali się Bad Rabbita, pod tym linkiem dostępna jest także prosta szczepionka, którą każdy może zaaplikować na swoim komputerze, by uchronić się przed potencjalnymi wyłudzeniami.

ZOBACZ TEŻ:
Dodał(a): Tomek Makowski/ fot.icybereason.com Czwartek 26.10.2017