USB zawsze dobrą stroną

Nawet nie pytamy czy korzystasz z portów USB. Nawet nie pytamy czy zdarza ci się wkładać wtyczkę do gniazdka na odwrót. Nawet nie zapytamy jak często. Bo to przecież oczywiste, że prawie zawsze!
dwustronne usb

fot.: AGH/Jędrzej Blaut

Próbujesz jedną stroną, jak nie wchodzi - próbujesz drugą. Druga też nie idzie! Co jest? To naturalna funkcja portów USB – wbudowana złośliwość! Zaglądasz więc w gniazdo i we wtyk i znów próbujesz na dwa sposoby, bo niecierpliwość jest szybsza niż zdolność wyobrażenia sobie, którą stroną podpinać sprzęt... Tyle mniej więcej trwa podpinanie urządzeń do popularnych portów.


Zmienił to Polak! Jędrzej Blaut, student Akademii Górniczo-Hutniczej, miał dosyć zabaw „w ganianego” z USB. Wymyślił takie wejście, że dopasowuje się ono do strony wtyczki, którą próbujemy wpiąć. Nie ma znaczenia jej położenie, gdyż elastyczna konstrukcja listwy wewnątrz portu dostosuje się sama – ustawi się wyżej lub niżej. Będzie zatem dwustronna, ale wielkość całego gniazda nie zwiększy się. Nowy format mógłby wejść przy okazji wprowadzania kolejnej generacji - USB 4.0.

Jędrzej Blaut zdobył tym pomysłem złoty medal i wyróżnienie oraz największą ilość punktów na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie. Student AGH wcześniej zdobył już dwa inne spore wyróżnienia w konkursach „Student-Wynalazca” i "Konkurs na Pomysł".


Dodał(a): carlo Wtorek 23.04.2013