Uczcili bohaterów kultowego "40-latka". Zobacz niezwykły mural

Na jednej z warszawskich stacji metra pojawiło się malowidło upamiętniające postaci z kultowego serialu. Na mieszkańców stolicy patrzy teraz dwóch legendarnych bohaterów serialu: Karwowski i Maliniak.
mural.JPG

Mural powstał na szybie windy podziemnej kolejki przy stacji Urysnów i przedstawia inżyniera Stefana Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński), czyli tytułowego bohatera serialu oraz technika Romana Maliniaka (Roman Kłoskowski). Obaj mężczyźni są ubrani w kaski, co bezpośrednio nawiązuje do fabuły „Czterdziestolatka” – bohaterowie pracowali na sztandarowych budowach lat 70.: Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i właśnie osiedla Ursynów.

CZYTAJ TAKŻE: ZOBACZ NOWY MURAL BANKSY'EGO. ARTYSTA ZOSTAWIŁ WIADOMOŚĆ

Ściana na której powstała grafika znajduje się przy południowo-wschodnim wejściu i ma wymiary 286x926 cm. Praca została wykonana w ramach budżetu obywatelskiego. Autorem projektu jest Paweł Lenarczyk, z którym współpracował Bartek Podlewski. Całość została pokryta powłoką antygrafitti. Twórców serialu upamiętnia inskrypcja:
"Roman Maliniak (Roman Kłosowski, 1929-2018) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński, 1934-2016) budowniczowie Warszawy z serialu "40-latek" w reż. Jerzego Gruzy (1932-2020)".

W latach 70. „Czterdziestolatek” był olbrzymim  sukcesem Telewizji Polskiej. Serial obśmiewał polską rzeczywistość czasów PRL-u, ale również typowe problemy wieku średniego: utrata włosów, próba odzyskania kondycji fizycznej czy rozliczanie się z dorobkiem zawodowym.

Wielokrotnie emitowany serial zyskał miano kultowego, a ku jego czci nazwano jedno z głównych rond w śródmieściu Warszawy. Przez plan filmowy przewinęły się w zasadzie wszystkie istotne gwiazdy tamtych lat m.in. Grażyna Szapołowska, Joanna Szczepkowska, Karol Strasburger, Stanisław Tym, Anna Seniuk oraz niezrównana Irena Kwiatkowska w roli kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie boi. 

Co ciekawe, rola 32-letniej wszechstronnie utalentowanej kobiety socjalizmu została powierzona starszej równo o 30 lat aktorce. W ciągu 21 odcinków widzowie mieli okazję dowiedzieć się, że wykonywała 64 zawody.Dodał(a): Adam Barabasz / UM Warszawa Wtorek 30.06.2020