Powrót do PRL

„Twardzi są warszawscy kelnerzy, szatniarze, barmani (...). Wobec pertraktacji z pijanym warszawiakiem praca w kamieniołomach wydaje się fabrykowaniem dziecięcych baloników” Leopold Tyrmand
GORZKI SMAK CZEKOLADY LUCULLUS Leopold Tyrmand
komunizm

gat.: dla wykształciucha
Autor to legendarna postać okresu tużpowojennego — dziennikarz, literat, playboy. Jego opowiadania nieco się językowo zestarzały, ale nadal czyta się je z przyjemnością. Za pisanie tak niewinnych historyjek podpadało się komunistycznej władzy i dostawało paszport, by emigrować. Wtedy — przymusowo.


333 POPKULTOWE RZECZY PRL Bartek Kopiczyński
komunizm
gat.: wspomnień czar
Coraz więcej Polaków zna PRL tylko z opowiadań. Pomysł przypomnienia rzeczy i osób, które cieszyły się wtedy masową popularnością i zyskały miano kultowych, jest więc znakomity. I tylko szkoda, że nacisk położono tu na tekst — więcej zdjęć bardziej przemówiłoby chyba do wyobraźni. I nie muszą być czarno—białe, by podkreślać, że czasy PRL—u były szare.


LEGENDY MIEJSKIE Mark Barber
komunizm
gat.: wirusy umysłu
Maybach ojca Rydzyka, romans Edyty Górniak z prezydentem Kwaśniewskim, czarna Wołga porywająca ludzi — to niektóre polskie legendy miejskie, czyli bezsensowne plotki, które szerzą się jak wirus. Barber dokonuje pasjonującego przeglądu popularnych na świecie współczesnych mitów, próbuje zgłębić ich źródła i przekonać, że... plotkowali już jaskiniowcy.

Dodał(a): ckm Poniedziałek 01.08.2011