Tyle kosztuje wyprodukowanie iPhone’a X

Nowy model iPhone’a kosztuje w Polsce krocie. Ale skoro tak, to czy oznacza to, że jego koszty produkcji są równie wysokie? Nie do końca tak jest. Ba, są one wręcz kilkukrotnie niższe.
iphone-x-gallery2-2017.jpg

4979 złotych za wersję 64 GB i 5729 zł za wersję 256 GB – dokładnie tyle kosztują najnowsze iPhone’y X w oficjalnym sklepie Apple. Oznacza to, że aby przeciętny Polak mógł sobie pozwolić na zakup któregoś z tych smartfonów, musiałby sprzedać nerkę albo nauczyć się przeprowadzać proces fotosyntezy i żywić się promieniami słonecznymi przez jakieś 3 miesiące.

Czy jednak cokolwiek w najnowszym smartfonie z logo nadgryzionego jabłka – poza faktem, że widnieje na nim logo nadgryzionego jabłka – usprawiedliwia tak wygórowaną cenę? Może „innowacyjne” funkcje, które wcale nie zostały wprowadzone wcześniej w kilku telefonach z Androidem (pisaliśmy o tym tutaj)? A może ogromne koszty produkcji? Cóż, nie bardzo.

Bo ani ten nowy iPhone X innowacyjny, ani specjalnie drogi w zmontowaniu. Całkowity koszt jego produkcji wynosi bowiem dokładnie 412 dolarów i 75 centów, czyli 1474 złote. W Stanach, gdzie „dziesiątka” kosztuje 1000 dol. ta różnica nie jest tak wielka. W Polsce natomiast, po przeliczeniu na złotówki, cena nowego iPhone’a jest blisko 4 razy wyższa niż koszty jego produkcji.Jasne, w to wszystko wliczone są jeszcze koszty dystrybucji, marketingu itp., ale mimo wszystko, czy tylko nam się wydaje, że ostateczna cena „dziesiątki” to rozbój w biały dzień? Tym bardziej, że za cenę 5 tys. lub blisko 6 tys. można kupić sobie ze 3 niższej klasy telefony jakiegoś trochę mniej znanego producenta.


ZOBACZ TEŻ IDEALNĄ LASKĘ ZDANIEM NAUKOWCÓW

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot.Apple, techmoran.com Wtorek 19.09.2017