Ty też jesteś antyterrorystą. Video poradnik ABW

Zazwyczaj wszyscy są przekonani, że ataki terrorystyczne zdarzają się gdzie indziej. Prawda jest jednak taka, że nie znasz dnia ani godziny, a terroryści nie wyślą ci na Facebooku zaproszenia na imprezę „Będziemy strzelać”.
abw.JPG

„To ty jesteś antyterrorystą” to kwintesencja filmu instruktażowego przygotowanego przez ABW, w którym prezentowane są zasady postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego. I choć są sytuacje bez wyjścia, to zawsze warto wiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse.

Do podstawowych elementów ataku terrorystycznego należy niewielka ilość elementów ostrzegawczych lub ich całkowity brak. Autorzy filmu uczulają na reagowanie na pozostawione bez opieki paczki i plecaki, które potencjalnie mogą zawierać materiały wybuchowe i być źródłem zagrożenia. 

ABW przypomina też o obowiązku udzielenia pomocy poszkodowanym, konieczność ewakuacji i głośnego wzywania pomocy. Z nagrania możemy się również dowiedzieć, że najlepszym schronieniem w przypadku ataku jest miejsce oddalone od okien, najlepiej zabarykadowane. Film zwraca też uwagę na szczegóły, na które zwyczajnie nie wraca się uwagi jak np. wyciszenie telefonu komórkowego tak, aby pozostać niezauważonym.Kampania powstała z inicjatywy Centrum Prewencji Terrorystycznej i jest finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i ma na celu poprawę świadomości antyterrorystycznej.


ZOBACZ TAKŻE: AKCJA NA PLATFORMIEDodał(a): Adam Barabasz / fot. YouTube Środa 27.11.2019