Trąba powietrzna w Polsce. “Boże! Zrywa dachy ludziom!”

Bezśnieżne zimy i upalne lata nie przekonują cię do uwierzenia w zmiany klimatyczne? Z pewnością zrobi to trąba powietrzna, która przeszła przez wieś Kaniów, uszkadzając przy tym ponad 20 dachów.
trąba powietrzna.png
Choć do tornad znanych głównie z USA jeszcze trochę nam brakuje, trzeba przyznać, że taki widok był jak dotąd w Polsce bardzo rzadko spotykany. W Kaniowie w gminie Bestwina żywioł zniszczył lub uszkodził 19 dachów na budynkach mieszkalnych i 2 na budynkach gospodarczych.

Mieszkańcy sami ewakuowali się ze swoich domów, o czym poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, młodsza brygadier Aneta Gołębiowska. Niektórym udało się uwiecznić na nagraniu trąbę powietrzną. Widać na nim unoszące się w powietrzu dachy a w tle słychać okrzyki paniki.W akcji ratowniczej brało udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 12 zastępów ochotniczych. Z ustaleń służb wynika, że nie ma żadnych ofiar. Natomiast oprócz dachów wiatr zerwał mnóstwo linii energetycznych, a także unosił blaszane garaże.

Jak na ironię w momencie, kiedy znów możemy swobodnie wychodzić z domu, pojawia się kolejne niebezpieczeństwo, w którego obliczu lepiej nawet nie wychylać głowy przez okno.
Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Facebook, Youtube Poniedziałek 08.06.2020