THC źródłem młodości?

THC działa jak eliksir młodości. Związek chemiczny podawano starym myszom przez cztery tygodnie, a ich mózgi zaczęły działać podobnie jak u dwumiesięcznych przedstawicieli gatunku.
1.jpg

W SKRÓCIE:

Naukowcy przez cztery tygodnie podawali myszom w wieku 12 i 18 miesięcy małe dawki THC. Potem przeprowadzili badania na zdolności kognitywne zwierząt i zrobili analizę chemiczną ich mózgów. Jak się okazało umysły działały równie sprawnie jak u dwumiesięcznych gryzoni.

PEŁNA WERSJA:
Naukowcy znaleźli środek, który zapewnia młodość. Jak się okazało, znany on jest ludzkości od dłuższego czasu pod popularną nazwą „trawka”. Jeden z aktywnych składników miękkiego narkotyku, czyli THC sprawiło, że mózg starej myszy zaczął pracować jak umysł dwumiesięcznego gryzonia. Od razu zaznaczamy: żadne zwierzę nie ucierpiało podczas eksperymentów.

Myszy żyją przeciętnie około półtora roku. Dlatego kiedy gryzoń obchodzi pierwsze urodziny, uznawany jest już za seniora. Naukowcy z uniwersytetu w Jerozolimie oraz pracownicy uczelni położonej w Bonn przeprowadzili badania na dwóch gryzoniach. Jeden miał 12 miesięcy, a drugi 18. Przez cztery tygodnie były podawane im małe dawki THC, które nie wywoływały u nich „haju”.

Następnie sprawdzono zdolności kognitywne gryzoni, czyli jak dobrze orientują się gdzie są i czy potrafią rozpoznać inne myszy. Dodatkowo przeprowadzono analizę chemiczną mózgów zwierząt. Badani śpiewająco zdali wszystkie testy. Odkryto również, że liczba połączeń komórek nerwowych zwiększyła się i ich umysły działają równie sprawnie jak u dwumiesięcznych przedstawicieli gatunku.

Naukowcy zamierzają teraz sprawdzić, czy THC tak samo będzie wpływać na umysły ludzi. Jeśli tak, terapia z wykorzystaniem związku chemicznego może być skuteczna w leczeniu chorób takich jak demencja starcza. Podejrzewamy, że chętnych do wzięcia udziału w testach nie zabraknie.


Dodał(a): Paweł Zieleń Wtorek 09.05.2017