Test na uczciwość - zdałbyś?

Stawka to 100 000 lub 200 000 złotych. Tyle wynosi wygrana na kuponie loteryjnym, który na oczach ludzi gubi szczęśliwy zwycięzca. I teraz zagadka – kto zwróci bilecik i czy w ogóle ktokolwiek zareaguje poprawnie (czyt. odda komuś jego własność).
test-uczciwosci.jpg

Josh Paler Lin to autor wkrętów i pranków, ale tym razem wziął się za mniej oklepany (choć i tak niezbyt mocno świeży) format na youtubie – eksperyment socjologiczny. Co prawda powinien być przeprowadzony bardziej profesjonalnie, bo nie wiemy które sytuacje autor pokazał w ostatecznej wersji filmu i czy są reprezentatywne dla wszystkich zajść podczas filmowania. W każdym razie dają nam pewien obraz podejmowanego problemu.  

Sonda

Oddałbyś kupon?Youtuber aranżuje taką sytuację – podchodzi do przypadkowych ludzi i prosi o monetę lub klucz, by zdrapać sreberko z losu. Po tej czynności prosi o potwierdzenie, że dobrze rozczytuje tabelę nagród. Okazuje się, że wygrał – w różnych sytuacjach – równowartość 100 000 lub 200 000 dolarów. Uradowany odchodzi, rozmawiając z kimś przez telefon i w całym zamieszaniu gubi kupon, próbując schować go w tylnej kieszeni. I teraz obstawiaj kto odda, a kto nie. Ty byś oddał?


Dodał(a): Paweł Janusz Piątek 26.02.2016