Test do wykrywania koronawirusa wprowadzony przez polską firmę

Lubelska firma zamierza sprzedawać testy do szybkiego wykrywania koronawirusa. Wynik ma być znany już po 10 minutach.
iStock-1206660717.jpg

BioMaxima S.A. zamierza sprzedawać szybkie testy przesiewowe do wykrywania koronawirusa. Zostały one opracowane przez Hangzou AllTest Biotech Co. Ltd. Badanie umożliwia wykrycie u ludzi obecności przeciwciał (IgG i IgM), przeciwko koronawirusowi (SARS-CoV-2).

Wykonanie testu nie jest skomplikowane. Wystarczy nawet samodzielnie pobrać próbkę krwi pełnej, a także osocza lub surowicy. Nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt. Cena nie powinna być wygórowana. W prywatnych laboratoriach mają kosztować tyle, ile badania wykrywające wirusa grypy.

SPRAWDŹ: Szczepionka na koronawirusa. Koncern podaje daty

Łukasz Urban prezes Biomaximy przekazał, że testy można przeprowadzić w dowolnym miejscu, a wynik znany jest po 10 minutach. “Taki test można wykonać w każdym miejscu, zarówno w przychodni, jak i hipermarkecie; wystarczy nakłucie palca. Trzeba jednak właściwie ocenić wynik. Jeśli pacjent ma objawy zakażenia, a test wypadł negatywnie, to trzeba skierować go na dalsze badania, na test genetyczny” – zastrzega prezes.

Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy specjalistami i lepiej, żeby test został wykonany i sprawdzony przez fachowca. "Szybkie testy przesiewowe przeznaczone są jednak do użytku profesjonalnego, czyli powinien je wykonywać i – co bardzo ważne, interpretować – diagnosta laboratoryjny” – podkreśla prezes BioMaxima S.A. Łukasz Urban.

BioMaxima S.A. planuje też udostępnić testy genetyczne na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Firma złożyła w tej sprawie wniosek o dopuszczenie do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nie będą one ogólnodostępne, ponieważ trzeba je przeprowadzać i przechowywać w ściśle określonych warunkach. Dokładny wynik mają dawać po 2 godzinach.Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Wtorek 31.03.2020